Pristatome interviu su IT specialiste Jekaterina Osipova. Dirbanti informatikos mokytoja, interneto svetainių kūrėja, programuotoja bei socialinių tinklų administratore, Jekaterina sutiko plačiau papasakoti apie IT sritį iš arčiau: kas yra sunkiausia dirbant šį darbą ir ar tikrai Lietuvai vis dar trūksta IT specialistų? Apie visą tai ir daug daugiau papasakos Jekaterina.
Kartais susidaro įspūdis, kad IT srityje daugiausiai dirba vyrai. Kas Jus paskatino rinktis profesiją būtent šioje srityje?
Noras užsiimti veikla, kuri sektųsi ir man būtų įdomi. Jau nuo mažens gerai sutariau su įvairia technika, o vėliau, kai gavau savo pirmąjį kompiuterį, supratau, kad IT yra būtent ta sritis, kuria aš norėčiau užsiimti gyvenime.
Su kokiais išbandymais dažniausiai susiduriate dirbdama šioje srityje ir kas joje Jus itin žavi?
Dažniausiai tenka susidurti su naujais dalykais, su kuriais nesu dirbusi anksčiau, kai reikia juos greitai perprasti ir išmokti naudotis. Ir labiausiai džiugina, kai man tai pavyksta.
Kokios savybės leidžia tapti geru IT srities ekspertu?
Kruopštumas, atsidavimas darbui, noras tobulėti, profesionalus požiūris į klientą ir užduotį.
Esate plataus profilio IT specialistė, gebate programuoti, dirbti su kompiuterinės grafikos programomis ir išmanote socialinį marketingą. Kaip manote, ar šiais laikais darbo rinkoje labiau ieškomi vienos srities specialistai ar žmonės, turintys platų suvokimą ir už savo profesijos ribų?
Darbdaviai, žinoma, labiau linkę ieškoti vienos srities specialisto, kuris puikiai moka dirbti su tam tikra programavimo kalba/sistema/technologija, nes reikalingos spręsti užduotys yra konkrečiai apibrėžtos.
Esate baigusi internetinius Stanford (JAV) universiteto kursus. Kokie būtų didžiausi privalumai ir trūkumai lyginant mokomuosius kursus gyvai ir internetinėje erdvėje? Ar manote, kad ateityje nuotolinismokymasis gali pakeisti gyvą?
Maža to esu baigusi nuotolinio mokymosi informacinių technologijų magistro studijas, kurios derino nuotolinį ir tradicinį mokymąsi, ir dar keletą kitų internetinių kursų.
Pagrindiniai trūkumai – gerų nuotolinio mokymo specialistų trūkumas (Lietuvoje) ir žmonių nepasitikėjimas tokių kursų kokybe. Iš studento pusės trūkumai gali būti: savidrausmės ir vadovavimo savo veiklai įgūdžių stoka. Studijuojant nuotoliniu būdu reikalinga aukšta savidisciplina. Kai kurie studentai jaučiasi vieniši nebendraudami su kitais studentais, o dėstytojas, bendraudamas netiesiogiai, negauna grįžtamosios informacijos.
Privalumų yra žymiai daugiau ir pagrindinis – galimybė savarankiškai mokytis patogiu laiku ir patogioje vietoje. Išnyksta atstumai tarp bet kurių pasaulio šalių, taip pat išnyksta visi socialiniai skirtumai. Studentui pasiekiama daug daugiau mokomosios medžiagos, nei tradiciniu būdu, suteikiama galimybė gauti naujausią informaciją laiku. Dėstytojui suteikiama daugiau studentų žinių tikrinimo bei informacijos pateikimo būdų bei galimybė sukoncentruoti visą dėmesį į dalyko medžiagą, ją laiku atnaujinti.
Nuotolinis mokymasis kai kuriuos dėstomus dalykus galėtų pakeisti visiškai, kai kuriuos dalinai. Tai labai priklauso nuo dėstomo dalyko. Taip pat vieniems yra labiau priimtinas tradicinis mokymasis, kai gali gyvai pabendrauti su dėstytoju ar bendramoksliais, todėl tradicinis mokymas(-is) visiškai išnykti negalėtų.
Daugelis IT specialistų tikina, kad užsienyje perspektyvų žymiai daugiau, nei Lietuvoje. Kokia Jūsų nuomonė šiuo klausimu?
Jeigu esi geras IT specialistas, perspektyvų netrūksta ir Lietuvoje.
Lietuvoje netrūksta komentarų, jog šalyje trūksta IT srities atstovų, nors Lietuvoje kasmet mokslus baigia keli šimtai IT specialistų. Kaip manote, ar specialistų trūksta, nes baigę studentai renkasi darbą užsienyje ar Lietuvoje paruošiamų studentų pasiūla neatitinka rinkos paklausos?
Lietuvoje greičiau trūksta IT srities ekspertų, nes geriausi iš geriausių iškeliauja į užsienį, kadangi ten gauna geresnius darbdavių pasiūlymus.
Manau pasiūla atitinka rinkos paklausą, tačiau darbdaviai dažniausiai ieško darbuotojų jau su konkrečia patirtimi ir taip atmetama dalis studentų, kad ir gabių, bet neturinčių patirties.
Vienu iš savo pomėgių įvardijate keliones. Kokiose šalyse teko lankytis? Kurišalis labiausiai sužavėjo, į kurią mielai sugrįžtumėte ir dar kartą? Ar keliaujant nekyla minčių pasilikti gyventi svečioje šalyje?
Esu aplankiusi JAV, Didžiąją Britaniją, Italiją, Vokietiją, Prancūziją, Austriją, Čekiją, Lenkiją, Latviją.
JAV paliko didelį įspūdį dėl žmonių mentaliteto, bendravimo. Iš tikrųjų visos šalys paliko malonius prisiminimus ir žadu jas aplankyti dar ne vieną kartą.
Manęs dažnai klausia, ar nenorėčiau gyventi užsienyje ir pati dažnai pagalvoju, kad būtų žymiai smagiau gyventi šalyje, kur orai šiltesni, tačiau manau, kad Lietuvos į kitą šalį iškeisti negalėčiau.
Kuo dirbtumėte, jei nebūtumėte pasirinkusi IT srities?
Prieš pradėdama studijuoti IT, domėjausi medicina, teise, vadyba, veterinarija, taip pat mane traukė policijos veikla, galbūt jeigu nebūčiau pasirinkusi studijuoti IT, būčiau pasirinkusi vieną iš tų sričių.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.