Sąnariai gali leisti visokius garsus: pokšėti, traškėti, grikšėti ir spragsėti. „Traška“ dažniausiai krumpliai, keliai, alkūnės, nugara ir kaklas. Tokiems garsams būna skirtingos priežastys:
- Dujų veržimasis: mokslininkai aiškina, kad sąnarių skystis, esantis sąnariuose, veikia kaip tepalas. Šiame skystyje yra ir dujų: deguonies, azoto ir anglies dvideginio. Kai sąnarys pokšteli arba trakšteli, sąnario kapsulė išsitiesia. Staiga išsiskiria dujos, sudarydamos burbulus. Kad vėl trakštelėtų tas pats sąnarys, reikia palaukti, kol dujos vėl sugrįš į sąnarių skystį.
- Sąnarių, sausgyslių ir raiščių judėjimas: kai pajuda sąnarys, pasikeičia sausgyslės padėtis, ji truputį pajuda iš vietos. Kai sausgyslė vėl sugrįžta į savo vietą, gali pasigirsti spragtelėjimas. Be to, kai judinate sąnarius, jūsų raiščiai gali susitraukti. Taip dažniausiai būna keliuose ir čiurnose, kur gali pasigirsti traškėjimas.
- Šiurkštūs paviršiai: tokius garsus skleidžia artrito pažeisti sąnariai, nes jie būna praradę lygias kremzles, ir sąnario paviršius pasidaręs šiurkštus.
Ar jūsų sąnarių traškėjimas – blogai? Jeigu tuo metu jaučiate skausmą, jums reikėtų paieškoti sąnarių specialisto. Dėl krumplių traškėjimo, tai kai kurie tyrimai parodė, kad tas dalykas žalos nedaro. Kiti tyrimai parodė, kad jeigu krumpliai dažnai traška, tai gali padaryti žalos minkštajam sąnario audiniui. Dėl to ranka gali pradėti tinti ir susilpnėti. Bet jeigu jums sąnariai traška neypač dažnai ir be skausmo, manau, viskas gerai.
http://www.loc.gov/rr/scitech/mysteries/joint.html
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.