O ko bijai? Ar ko nors apčiuopiamo – aukščio, vorų ar pan., ar ko nrs abstraktaus – naujos aplinkos, nesėkmių ar dar ko nors, su kuo sunkiau tvarkytis. Šiaip ar taip, vadovaukis šiais patarimais:
1. Analizuok savo baimę
- Pradėk nuo baimės pripažinimo. Daug kas stengiasi neigti arba ignoruoti savo baimes – netgi prieš pačius save, nes visuomenėje pabrėžiama svarba būti drąsiam ir narsiam. Bet kai nėra baimės, su kuria turi stoti akis į akį, neatsiras ir drąsos. Pirma įvardink savo baimę. Kartais ji būna aiški, o kartais ją įvardinti būna sunkiau. Tada užsirašyk ją. Taip oficialiai prisipažinsi, kad turi problemą, kurią reikia įveikti. Dienoraščio rašymas yra geras būdas sekti savo progresą šioje srityje.
- Apibrėžk jos kontūrus. Jei aiškiai žinosi savo baimės formas, galėsi atskirti, kada ji tave veikia, ir sėkmingiau su ja dorosies. Ataskyk sau į tokius klausimus: Kokia tavo baimės istorija? Ar ji prasidėjo dėl kažkokios blogos patirties? Kiek ilgai jau nuo jos kenti? Kas iššaukia tavo baimę? Kaip ji tave veikia? Ar, pvz., geriau praleidi kokį kontrolinį ar koliokviumą, nes bijai gauti blogą pažymį? Ar tavo baimės šaltinis kelia kokį realų pavojų? Baimė gali būti sveika emocija, kuri mus verčia vengti pavojingų dalykų.
- Įsivaizduok, kokio nori rezultato. Kai pradėsi gerai suprasti savo baimę, pagalvok, kokių tiksliai pokyčių nori. Jau apsibrėžei didelį tikslą – įveikti savo baimę, bet reikia užsibrėžti ir mažesnių tikslų. Pvz.: jei bijai įsipareigojimo, tavo pirmas konkretus tikslas turėtų būti vaikščioti su kuo nors į pasimatymus ilgiau kaip mėnesį. Jei bijai aukščio, nusistatyk praeiti paprasčiausią trasą nuotykių parke.
2. Pradėk kontroliuoti savo baimę
- Išbandyk palaipsninę desensitizaciją. Dažnai mes bijome ko nors, ko nesame daug išbandę. Jei bijai ko nors, kas tau yra paslaptis, pabandyk tai patirti mažomis dozėmis, kol įgysi geresnį supratimą, su kuo tai valgoma, ir baimės pradės po truputį nykti. Pvz., jei bijai vorų, pradėk nuo žiūrėjimo į vaikišką voro piešinuką, nupeieštą kvailomis spalvomis. Kai jau galėsi ramiai į jį žiūrėti, pereik prie vorų nuotraukų, ir t.t.
- Pagalvok apie tiesioginę akistatą. Kartais geriausias būdas įveikti baimę būna susidurti su ja akis į akį. Tai ypač naudinga, jei bijai kokio konkretaus žmogaus arba situacijos. Kartais pasirodo, kad ten iš tikrųjų nėra ko bijoti. Įsivaizduok, kas blogiausio gali nutikti, ir būk pasiruošusi susitvarkyti su nesėkme. Stoti akis į akį su savo baime yra sunku, ir ji ne visada iš karto prapuola. Gali būti, kad teks tą daryti daug kartų, kol baimė visai išnyks.
- Neleisk impulsui nuslūgti. Tvarkymasis su baime reikalauja tam tikro impulso. gali kilti pagunda pasiduoti, bet būk pasiryžusi ištverti net tada, kai tai atrodo neįmanoma. Nepainiok baimės su likimu. Jei bijai nesėkmės, gali nuspręsti, kad toks tavo likimas – niekada nepradėti verslo, kurio visada norėjai, išvažiuoti iš savo miesto arba įveikti bendravimo baimę. Tiesa yra ta, kad tu kontroliuoji savo ateitį. Taip pat ir nesileisk, kad tave sulaikytų kiti žmonės. Stenkis būti tarp tokių žmonių, kurie nori, kad tu įveiktum savo baimę.
- Būk įžūli – gerąja prasme. Tai reiškia, daryk tai, ko tau reikia ir kas tau atrodo teisinga.
3. Pakeisk savo mąstymą apie baimę
- Padaryk savo baimę žavesio šaltiniu. Kai kurie žmonės juk mėgsta ekstremalius sportus, siaubo filmus ir plaukiojimą su rykliais. Pasistenk pažiūrėti į savo baimę geresnėje šviesoje ir pripažink jos keliamą jaudulį. Kai pradedi žiūrėti į savo baimę kaip į energijos šaltinį, gal galėsi netgi priimti jos vaidmenį savo gyvenime.
- Pradėk galvoti apie savo baimę kaip apie galimybę. Baimė gali būti naudojama kaip įrankis atpažinti savo problemas ir efektyviai jas spręsti. Tai kaip raudona vėliavėlė, įspėjanti mus, kad kažkam reikia skirti dėmesį. Kai tik praeina pirminės baimės bangos sukeltas diskomfortas, ištirk ją iš arčiau, kad pamatytum, ką galima iš to išmokti.
4. Suteik savo baimei vietą savo gyvenime
- Kartais leisk sau pabijoti. Neįmanoma pašalinti baimės iš savo gyvenimo 100%. Tai tokia pati leistina emocija, kaip ir džiaugsmas arba liūdesys. Baimė kuria charakterį ir moko mus, kaip drąsiai elgtis.
- Švęsk savo pergales. Pagirk save ne tik tada, kai baimė jau būna visiškai dingusi. Švęsk kiekvieną įveiktą tikslą – ar būtum grupelei žmonių vakarėlyje papasakojus kokią istoriją, ar pamačius vorą ir nepajutus noro bėgti šalin, ar pirmą kartą viena nuvažiavus į kitą miestą. Kai matai, koks tai būna geras jausmas, tada būsi pasiruošusi įveiti ir kitą tikslą.
Sėkmės!
http://www.wikihow.com/Overcome-Fear
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.