Pristatome neeilinę asmenybę, vieną iš trijų Lietuvoje turinčių kūno psichoterapeuto kvalifikaciją, unikalios tikslų formavimo sistemos P.R.O.T.A.S autorių ir psichologą Andrių Kaluginą. Interviu metu kalbėjomės apie lytinių santykių problemas, kurios apsunkina gyvenimą poroje bei aptarėme kokios pagrindinės priežastys skatiną neištikimybę. Psichologas, turintis daugiau nei 10 metų patirties šioje srityje, papasakojo apie unikalią tikslų sistemą P.R.O.T.A.S, kuo ypatinga kūno psichoterapija bei kuo svarbus vidinio įvaizdžio formavimas.
Daug žmonių Lietuvoje turi problemų su savivertės stoka, ar įmanoma kokiais nors būdais tai pakeisti?
Tikrai sunku pasakyti ar daug žmonių Lietuvoje turi šią problemą. Remiantis savo ir kolegų patirtimi, menkavertiškumo pojūtis susijęs su žema saviverte yra gan aktuali problema, tačiau nėra tokia opi, kaip depresija. Kongityvinė elgesio terapija labai sėkmingai dirba su savivertės pakėlimu. Neseniai pasirodė vieno prancūzų psichologo knyga skirta savivertės pagerinimui. Terapine prasme, savivertės stoka nėra sunkiai pagerinama, tačiau reikia įdėti noro ir pastangų.
Keletas Jūsų patarimų kaip galima pagerinti lytinį gyvenimą poroje?
Pirmasis patarimas – reikia kalbėtis poroje. Moteris neturėtų bijoti išsakyti partneriui savo pojūčius ar pageidavimas lytinio akto metu. Lygiai taip pat ir vyras turėtų pasidalinti su savo antrąja puse savo pojūčiais meilės akto metu. Žinoma, ši tema yra labai asmeniška, tačiau nereikia to gėdytis, užtenka pasidalinti savo jausmais su partneriu.
Antras dalykas, kuris taip pat labai svarbus, tai lytinė higiena. Papildomi nemalonūs kvapai, kurie erzina mus, taip pat sukelia diskomfortą lytinių santykių metu. Atrodytų paprasta higiena, tačiau labai stipriai įtakoja mūsų santykius.
Trečiasis dalykas, kurį norėčiau aptarti, poros lytinio apetito nesutarimai. Vienam seksu norisi užsiimti dažniau ir daugiau, kitam rečiau ir mažiau. Tai gali būti nulemta genetiškai kiekvienam žmogui. Tačiau jei ši problema apsunkina lytinius poros santykius, vertėtų kreiptis į psichologą.
Kada svarbu kreiptis į psichologą dėl pablogėjusio lytinio gyvenimo poroje?
Į psichologą reikėtų kreiptis tuomet, jei bent vieną iš partnerių netenkina lytinio gyvenimo kokybė. Jei moteris nepatiria orgazmo lytinio akto metu, tačiau jai tai nėra svarbu ir dėl to seksualiniai poreikiai nenukenčia, pas specialistą kreiptis nereikia. Tačiau jei moteriai tas svarbu, pas psichologą apsilankyti svarbu. Jei vyras turi problemų dėl erekcijos, kurią jam sukelia psichologinės problemos, šią problemą reikėtų gydyti kreipiantis pas specialistą. Apibendrinant galima teigti, jei lytinis gyvenimas kelia diskomfortą ir neteikia pasitenkinimo tik tokiu atveju reikia kreiptis pas psichologą.
Kaip manote, kokios pagrindinės priežastys priverčia vieną iš partnerių „nuklysti į kairę“?
Pagrindinių neištikimybės priežasčių pischologai išskiria dešimt ir tai yra tikrai labai daug. Visos jos yra svarbios priklausomai nuo žmogaus. Vienas iš pavyzdžių, kai vienam iš partnerių nusibosta rutina poroje ir norėdamas paįvairinti gyvenimą jis arba ji nuklysta į kairę, ieškodamas epizodinių meilės nuotykių. Kita priežastis gali būti išblėsusi meilė šeimoje, kai partneriai nejaučia, kad jų santykiai turi ateitį, ir tai paskatina juos ieškoti šiltų santykių kitur. Taip pat, gali būti nesantuokiniai reguliarūs santykiai, kuomet vyras ar moteris susiranda kitą žmogų ir jį pamilsta. Tuomet santykiai tarp meilužės ir vyro gali tęsti labai ilgai. Žinoma, pasitaiko atvejų, kai poroje yra viskas gerai, partneriai vienas kitą myli, tačiau vieno iš jų netenkina lytiniai santykiai ir tokiu atveju, vyras ar moteris ieško partnerio patenkinti vien savo seksualiniams poreikiams.
Kaip atkurti meilę ir pasitikėjimą poroje gyvenant šeimoje po vieno iš partnerių neištikimybės? Ar tai įmanoma?
Tai labai priklauso nuo to, kaip žmogus vertina ir supranta neištikimybę. Pavyzdžiui, vyrai labai sureikšmina fizinę neištikimybę, jei jo moteris permiega su kitu vyru. Nors vyrai ir pyksta, kai jų partnerės flirtuoja su kitais stipriosios lyties atstovais, tačiau atleidžia, nors tai jiems nėra malonu. Tuo tarpu moterys reaguoja atvirkščiai, joms svarbu dvasinė ir emocinė neištikimybė. Moterys gali lengviau atleisti fizinę neištikimybę nei emocinį, ilgalaikiais santykiais paremtą bendravimą. Kaip ir sakiau, viskas priklauso nuo to, kaip žmogus vertina, kas yra neištikimybė, nes tai lemia kaip, sunkiai ar lengvai, žmogus gali ją atleisti. Yra liaudiškas posakis: „Vieną kartą gali atleisti, antras kartas gali būti sutapimas, tačiau jeigu tai pasikartoja trečią kartą, vadinasi tai yra reguliaru.“
Antras, taip pat svarbus dalykas, kalbant apie neištikimybės atleidimą yra tai, kas sieja porą, kitaip tariant, kas yra poros pagrindas. Jei tai didelė meilė, tikėtina, kad neištikimybę partneriai priims ir atleis vienas kitam. Jei poros santykiai įtempti ir konflikas seka po konflikto, neištikimybė tik įpils žibalo į jų santykius ir taps pagrindine priežastimi skyryboms.
Kaip paskatinti partnerį lankytis pas psichologą, jei jis arba ji atsisako, tačiau problemos trukdo darniems poros santykiams?
Konkrečių ir universalių priemonių, kurios paskatintų kreipimąsi į psichologą nėra. Psichologas nuo psichiatro skiriasi tuo, kad žmogus pas psichologą kreipiasi laisva valia. Psichologas negali dirbti su žmogumi, jei žmogus nenori nieko keisti savo gyvenime. Mano praktikoje dažnai pasitaiko, kad vyras ateina kalbėtis dėl problemų šeimoje, nes žmona to norėjo, tačiau konsultacijų metu, jis aiškina, jog viskas jų santykiuose gerai. Tokiam žmogui sunku padėti, nes jis nemato problemų.
Jeigu vienas iš partnerių mato, jog poroje yra rimtų problemų, jis arba ji gali savo pavyzdžiu parodyti kreipdamasi pas psichologą, kad jų santykiuose yra problemų ir apie tai nėra gėdinga kalbėtis su specialistu. Šiais laikais vyksta įvairūs užsiėmimai bei konsultacijos porų klausimais, kuriuose poros gali išspręsti savo problemas.
Esate vienas iš trijų Lietuvoje turinčių kūno psichoterapeuto kvalifikaciją. Kuo tai gali būti žmogui naudingiau nei klasikinė psichoterapija?
Kūno psichoterapija nuo kitų psichoterapijos rūšių skiriasi tuo, kad padedant žmogui atsikratyti jį varginančių problemų yra dirbama ne tik žodžiu, bet ir pasitelkiant tam tikrus judesius, pratimus ar kvėpavimą. Kūne yra užkoduotos visos mūsų užgniaužtos emocijos, kurie atsispindi raumenų blokais. Atliekant specialius pratimus, yra atlaisvinamos tos emocijos, kuriuos susidarė jau vaikystėje ir yra vadinamos psichologinėmis traumomis arba vėlesniame laikotarpyje atsiradusios problemos emocijų pagrindu. Matant žmogaus eiseną, stovėseną ar girdint jo kalbėjimą, galima matyti kur yra emocinės problemos.
Papasakokite apie unikalią tikslų sistemą P.R.O.T.A.S. Kuo ji ypatinga?
Ši sistema ypatinga tuo, kad ji leidžia žmogui aiškiau suprasti savo tikslus ir norus. Ši sistema yra paremta algoritmu, kurie leidžia atskirti tikslus nuo norų. Remiantis algoritmais, pirma reikia surašyti savo svajones, sekantis etapas – tikslų surašymas, trečiajame etape nustatoma, kokie tikslai žmogui yra svarbiausi, ir paskutiniame, ketvirtajame žingsnyje, įvardijami būdai, kurie leidžia pasiekti tikslų.
Ar kiekvienas gali išmokti naudotis šia sistema be specialisto pagalbos?
Nesu parašęs knygos apie šios sistemos pritaikymą ir šią sistemą pristatinėju tik seminarų ir konferencijų metu. Todėl šia sistema būtų pakankamai sunku naudotis be mano pagalbos.
Kodėl tikslų formavimas svarbus žmogaus gyvenime, juk dažnai tikslai keičiasi eigoje?
Tikslus formuoti yra svarbu todėl, kad kiekvienas iš mūsų turime ateitį. Praeitis, tai yra mūsų patirtis, kurią mes galėsime panaudoti ateityje. Formuojant savo tikslus mes netiesiogiai formuojame savo ir savo aplinkinių žmonių ateitį. Kalbant dar plačiau, mes valdome realybę per tikslų ir norų formavimą. Dabarties mes negalime keisti, ją galime tik priimti, nes ji yra tokia, kokia yra. Tačiau ateitį mes galime keisti ir tai daryti labai svarbu, norint siekti geresnio gyvenimo kokybės ir savirealizacijos.
Ar tikslų formavimo sistema leidžia adekvačiai keisti tikslus?
Sistema P.R.O.T.A.S leidžia keisti savo tikslus priklausomai nuo gyvenimo sąlygų. Kadangi gyvenimas nestovi vietoje, tai ir tikslai negali būti statiški. Dėl to ši sistema yra pakankamai lanksti.
Kuo svarbus vidinio įvaizdžio formavimas žmogui?
Vidinis žmogaus įvaizdis – tai, kaip žmogus save suvokia. Išorinis įvaizdis gali būti gražus namas, mašina ar puikus sutuoktinis, tačiau jei viduje jaučiatės prastai, tai tik laiko klausimas, kada užslėptos emocijos atsispindės išorėje. Tai gali pasireikšti agresijos ir pykčio protrūkiais.
Svarbu suvokti, koks tu esi ir koks yra tavo vidus. Tai supratus, galima keisti savo vidų ir daryti jį gražesniu. Keičiant savo vidų į gerąją pusę, pradeda keistis ir aplinka, ji tampa malonesnė ir geresnė gyventi.
Jei turėtumėte burtininko galių, ką pirmiausiai padarytumėte?
Jei turėčiau stebuklingų galių, visų pirma sustabdyčiau karus vykstančius pasaulyje.
Dėkojame už pokalbį ir linkime sėkmės!
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.