Žmonės – tai ne elektroniniai prietaisai: niekas prie jų neprideda instrukcijų, kaip naudotis. Niekada nežinai, ko iš jų laukti! Bet gali išmokti bendrauti, kai vadovaujiesi tokiais patarimais:
1. Kliūčių pašalinimas
- Pagalvok, kodėl dvejoji. Kodėl tiesiog nepuoli bendrauti? Ar bendrauji, bet tau atrodo, kad darai tą blogai? Jei gali atpažinti problemą, gali ilgai užtrukti, kol ją įveiksi. Kol kas išbandyk sekančius patarimus.
- Nugalėk savo socialinį nerimą. Daug kam bendravimas su žmonėmis būna stresas. Jei tau sunku šnekėtis su žmonėmis, gali būti, kad pirma tau teks susitvarkyti su savo nerimu.
- Tikėk savimi. Jei bijai, kad tau nepavyks susirasti draugų arba kad tu pastoviai užknisi žmones, tau tikrai bus labai sunku bendrauti. Jei tikėsi savimi, bendrauti tau bus vis lengviau ir lengviau.
- Ugdykis savivertę. Jei praleisi daugybę laiko galvodama, kad niekas nenorės su tavim net šnekėti, nes jie už tave daug geresni, tikrai daug prarasi! Praleisk šiek tiek laiko galvodama, kokia esi nuostabi, ir pasaulį pamatysi visai kitoje šviesoje.
- Pasitikėk savimi. Pasitikėjimo savimi trūkumas gali labai apsunkinti bendravimą, nes kiti dažnai jaučia, kad savimi nepasitiki ir pradeda dėl to nervintis. Ugdykis pasitikėjimą savimi arba bent jau išmok jį suvaidinti, ir tada pradėsi labiau patikti kitiems.
- Praktikuokis. Kaip ir su bet kokiais kitais įgūdžiais, bendravimą gali gerintis praktikuodamasi. Tą daryk kuo daugiau naudodama savo socialinius įgūdžius. Gali pradėti nuo bendravimo su šeimos nariais ar netgi nepažįstamais, tokiais kaip kasininkės arba banko darbuotojai.
2. Bendravimo pradžia
- Prisistatyk. Kai su kuo nors bendrauji pirmą kartą, geriausia pirma prisistatyti. Tačiau kokiu tiksliai metu prisistatai, priklauso nuo pokalbio. Juk negali prieiti prie nepažįstamo žmogaus ir iš karto prisistatyti. Bet gera mintis prisistatyti, kai ką nors sutinki vakarėlyje, ypač jei tas vakarėlis oficialus.
- Kalbėk su nepažįstamais. Jei šiuo metu ne kažkiek bendrauji, bet norėtum pradėti, galbūt pasikalbėsi su kai kuriais nepažįstamais žmonėmis. Tai nėra taip blogai, kaip atrodo! Surask kokią priežastį pradėti pokalbį ir leisk viskam vystytis natūraliai. Ką žinai, gal susirasi naują draugą ar draugę.
- Susirask draugų. Geriausia yra bendrauti su draugais, ir jei turėsi jų daugiau, tai tik pagerins gyvenimą. Droviems žmonėms gali būti tikrai sunku susirasti draugų. Bet įdėjus šiek tiek atkaklumo ir kantrybės tikrai gali jų susirasti. Tik nepamiršk būti savimi ir savo gyvenime pasilaikyk tik tuos draugus, kurie padaro tave geresniu žmogumi!
- Gražiai elkis su draugais. Tai padės daug kur bendraujant. Padėk žmonėms sunkiu metu pasikalbėdama su jais. Kai jie pasakoja, kaip praėjo jų diena, išklausyk.
- Kalbėkis su draugais. Net jeigu tau atrodo, kad nelabai turi apie ką kalbėti, vis tiek turėtum pamėginti pradėti pokalbius. Nejauki tyla gali versti pradėti tavo draugus nervintis… ir jiems netgi pradės atrodyti, kad nekreipi į juos dėmesio!
- Padaryk savo pokalbius puikiais. Klausinėk, nuoširdžiai klausykis ir vaidink aktyvų vaidmenį pokalbiuose. Per daug neplepėk, bet ir nebūk per daug tyli. Pokalbiai – tai komandinis darbas!
3. Galimybių sukūrimas
- Bendrauk su savo kolegomis. Ar esi studentė, ar suaugusi, turėtų būti tavo gyvenime žmonių, su kuriais gali bendrauti: kolegos. Puiki galimybė bendravimui – tavo kursiokai arba bendradarbiai.
- Prisijunk prie internetinės bendruomenės. Tai ypač galioja žmonėms, kurie ypatingai bijo bendrauti – internetinės bendruomenės gali būti puiki vieta praktikuoti socialines sąveikas. Gali surasti, pvz., kokios TV laidos gerbėjų grupę, arba pasiieškoti forumų pagal kokius nors kitus pomėgius.
- Prisijunk prie vietinio klubo. Yra ir klubų, kur žmonės susitinka gyvai. Tai netgi geresnės vietos gerinti bendravimo įgūdžius. Daugelyje mokyklų ir universitetų būna visokiausių klubų, bet suaugę irgi gali jų rasti (kad ir per biblioteką arba bendruomenės centrą).
- Savanoriauk. Savanoriavimas yra puiki vieta susitikti žmonių ir tuo pačiu pasitarnauti bendruomenei. Yra visokiausių galimybių savanoriavimui – nuo gyvūnų prieglaudų iki senelių namų, ir ten gali sutikti žmonių, kurie vertina tuos pačius dalykus kaip ir tu.
- Prisijunk prie religinės grupės. Ar tai būtų bažnyčia, ar kitokia religinė kongregacija, tos vietos suteikia saugią aplinką, kurioje gali sutikti žmonių, susirasti draugų, kurie turėtų panašius interesus ir vertybes.
- Būk socialesnė su jau turimais draugais. Jei tau tie patarimai nelabai patinka, visada gali daugiau bendrauti su esamais draugais. Pabandyk iškelti netriukšmingą vakarėlį arba įkurti knygų klubą ar dar ką nors.
4. Geras bendravimas
- Būk maloni. Būk maloni kalbėdama su žmonėmis. Pripažink juos ir bendrauk su jais teigiamai. Nemeluok ir neapšnekinėk jų už kampo. Elkis su jais taip, kaip norėtum, kad jie elgtųsi su tavim!
- Būk mandagi. Svarbiausia, būk mandagi su visais ir visada, net jeigu jie su tavim nemandagūs. Sakyk tokius žodžius kaip „prašau“ ir „ačiū“, ir prieš pradėdama kalbėti leisk jiems pabaigti. Taip pat turėtum būti su jais kantri. Kaip tau sunku bendrauti su žmonėmis, taip gali būti ir jiems (arba jie netgi gali turėti tokių problemų kaip neįgalumas arba psichinė liga). Elkis taip, kad tavo tėvai ir seneliai tavim didžiuotųsi.
- Būk kukli. Nesigirk ir per daug nekalbėk apie save. Dėl tokių dalykų žmonės tavęs nemėgs ir nebenorės su tavim kalbėti. Kiekvienam duok galimybę kalbėti.
- Būk draugiška. Stenkis neatrodyti taip, lyg jie tau nerūpėtų. Žiūrėk jiems į akis, šypsokis ir projektuok gerą nuotaiką (net jei ji iš tikrųjų bloga).
- Būk pagarbi. Duok žmonėms kalbėti, nesakyk įžeidžiančių dalykų, gerbk žmonių skirtingumą ir apskritai elkis su jais taip, kaip norėtum kad elgtųsi su tavim.
- Klausykis. Svarbiausia gero bendravimo dalis – išklausyti. Svarbiausia – kaip tu reaguoji į tuos dalykus, kuriuos žmogus tau pasako. Praktikuok savo pagrindinius klausymosi įgūdžius, taip pat ugdykis gebėjimą skaityti tarp eilučių, ir tada tikrai bendrausi kaip profesionalė!
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.