Tikrai gali atrodyti sunku išsisrinkti tušinuką, tinkamiausią tavo poreikiams. Bet tam tereikia turėti supratimą, ką kokie tušinukai daro, ir tada galite nuspręsti, koks jums būtų geriausias.
Esminis gelinio ir rašalinio tušinukų skirtumas – rašalo tirštumas. Tirštas rašalas išdžiūva greitai, ilgiau laikosi ir brėžia tvarkingas, bet neįkvepiančias linijas. Skystesnis rašalas lėčiau džiūva ir greičiau baigiasi, bet daro aštresnes ir įdomesnes linijas. Tušinukai skirstomi pagal jų naudojamą rašalą ir jo padavimo sistemą.
Šratinukai naudoja tirštą, aliejaus pagrindu pagamintą rašalą, labiau panašų į pastą. Šratinuko gale esantis šratas paima šiek tiek tos pastos ir prispaudžia ją prie popieriaus. Rašalas būna ištirpnitas alkoholyje, kuris tuoj pat išdžiūna, palikdamas rašalą prilipusį prie popieriaus. Be abejo, tokių tušinukų pranašumas – jie greitai išdžiūna ir maža tikimybė, kad paliks šliūžes. Kadangi rašalas tirštas, rašant jo mažiau susinaudoja, taigi tokio tušinuko ilgam užtenka, be to, jo rašalas neprasisunkia pro popierių. O trūkumas toks, kad tirštas rašalas gali sulipti į gumulus ir šratinuką tenka labiau spausti, kad to rašalo patektų ant popieriaus.
Rašaliniai tušinukai naudoja skystesnį, vandens pagrindu pagamintą rašalą, išleidžiamą skysčio pavidalu. Jis paduodamas panašiai kaip ir šratinukuose: ilgame kūgio formos galiuke yra šratelis, kuris paima šiek tiek rašalo ir išleidžia jį ant popieriaus. Tirpiklis yra vanduo, todėl jis lėčiau džiūsta negu alkoholis. O tai reiškia, kad brūkštelėjus per tokį rašalą gali likti šliūžė – ypač tai aktualu kairiarankiams. Taip pat skystesnis rašalas greičiau susinaudoja, todėl tokių tušinukų šerdis tenka dažnai keisti. Popierius geriau sugeria skystą rašalą, todėl jis gali prasisunkti pro popierių. Pagrindinis rašalinių tušinukų privalumas – tokiais lengva rašyti, ir gerai susigeriantis rašalas patraukliai atrodo.
Geliniai tušinukai yra užpildyti geliniu rašalu, pagamintu vandens pagrindu, kuris ne toks tirštas kaip šratinukuose, bet ir ne toks skystas kaip rašaliniuose tušinukuose. Jis paduodamas tuo pačiu būdu, per šratelį. Gelinio rašalo idėja – pusiausvyra, kada jis greitai išdžiūna, bet juo lengva rašyti. Kadangi geliuose naudojami ne dažai, o pigmentai, jų galima rasti įvairesnių spalvų. Geliniai tušinukai, kaip ir rašaliniai, rašo ryškiomis sodriomis linijomis ir gana patogiai naudojasi. Bet kadangi jų rašalas būna tirštesnis, pasitaiko, kad sulipa į gumulus, kaip ir šratinukuose, ir ne visada tolygiai padengia šratelį, palikdamas linijose pertrūkius.
Tai kuris gi labiausiai jums tinka? Priklauso nuo to, ką dažniausiai rašote ir kam teikiate pirmenybę, rinkdamiesi tušinuką – kainai, rašymo lengvumui ar kaip jis atrodo ant popieriaus.
Kaina: šratinukai sunaudoja mažiau rašalo, o tai reiškia, kad jums reikės pirkti mažiau šerdelių, ir mažesnė tikimybė, kad jie nenaudojami išdžius. Taigi gerai juos naudoti, jeigu rašote kasdien.
Lengvumas: rašaliniai tušinukai slysta per popierių taip pat lengvai, kaip ir klasikiniai parkeriai. Galite jais rašyti ilgą laiką nenuvargindami pirštų.
Išvaizda: geliniai palieka gražiausias ir tiksliausias linijas. Jie labai tinka pasirašant dokumentus, rašant žurnalo įrašus arba visokiems meniniams įrašams.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.