Išcentrinė jėga – tai jėga, kuri stumia besisukantį kūną nuo sukimosi centro. Ją sukelia to kūno inercija, nes jo judėjimo kryptis pastoviai keičiasi. Ratu judantis objektas elgiasi taip, lyg jis būtų veikiamas kokios išorinės jėgos. Tai ir yra išcentrinė jėga. Ji priklauso nuo objekto masės, sukimosi greičio ir atstumo nuo centro. Kuo masyvesnis objektas, tuo didesnė ir jėga; kuo didesnis greitis, tuo didesnė ir jėga; ir kuo didesnis atstumas nuo centro, tuo didesnė jėga.
Svarbu pažymėti tai, kad išcentrinės jėgos iš tikrųjų nėra. Tai yra tiesiog tokia inercijos forma (t.y. jeigu objektas juda tiesia linija, tai jis turi tendenciją ir toliau judėti tiesia linija). Mes ją jaučiame, nes esame neinercinė koordinačių sistema. Išcentrinė jėga vadinama jėga tik patogumo dėlei – nes ji atsveria įcentrinę jėgą, kuri tikrai yra jėga. Jeigu įsiūbuosime kamuoliuką ant siūlo, siūlas veiks kamuoliuką įcentrine jėga ir privers jį judėti išlenkta trajektorija. O apie kamuoliuką sakoma, kad jis veikia siūlą išcentrine jėga, dėl kurios siūlas gali nutrūkti, o kamuoliukas nulėkti tangentine trajektorija. Taip pat ir kai vaikas sukasi karuselėje, jis nėra stumiamas kokios nors jėgos į išorę, bet pats turi naudoti jėgą, kad nenuskristų nuo karuselės.
Išcentrinės jėgos poveikis gali būti kontroliuojamas ir netgi pasitarnauti tam tikriems tikslams. Jos principas pritaikomas įvairiuose besisukančiuose įrenginiuose, tokiuose kaip centrifūgos, variklių reguliatoriai ir pan. Kelių posūkiai būna paaukštinami , kad besukančios mašinos dėl išcentrinės jėgos nenulėktų nuo kelio.
Išcentrinė jėga apskaičiuojama formule F = mv2/r, kur F – tai išcentrinė jėga, m – masė, v – greitis, o r – spindulys.
http://science.howstuffworks.com/centrifugal-force-info.htm
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.