Na taip, jei jau pastoja paauglė ar netekėjusi mergina, tą padaryti tikrai būna sunku. Kai sužinai kad esi nėščia, ta naujiena tave šokiruoja, jautiesi sutrikusi ir išsigandusi. Dažnai galvoji „Ne, negali būti“, pasižadi sau, kad ateityje būsi daug atsargesnė. Ir žinai, kad vis tiek teks pasakyti tėvams.
Kai ten bebūtum artima su tėvais, visada galvoji, o ką jie pasakys. Vienas dalykas – kai tėvai sužino, kad jau nesi nekalta, ir dėl to nesijaudina. Bet kitas dalykas – jei seksas iki vestuvių nesiderina su jų moraliniais arba religiniais įsitikinimais. Daugumos tėvų įsitikinimai būna kažkur per vidurį. Pvz., kai kurių tėvų įsitikinimai gali būti labai liberalūs, bet kai sužino, kad jų paaugliai vaikai jau ragavę sekso, jiems tai būna šokas. Net jei tėvai žino, kad jų dukra nėra nekalta, jie gali labai jaudintis dėl ateities. Svarbu ir tavo tėvų asmenybės. Su kai kuriais tėvais kalbėtis lengva ir jie ramiai reaguoja į krizes. O kai kurie labai emocionalūs, juos lengva išvesti iš pusiausvyros, gali labai nusiminti arba supykti, apsiverkti arba tave aprėkti.
Dauguma tėvų mielai palaiko nėščias dukras, net jei iš pradžių supyksta arba nusimina. Bet yra ir tokių, kurie visiškai praranda savitvardą ir gali net prilupti dukrą. Jei manai, kad tavo tėvai būtent iš tokių – pvz., jei jau anksčiau yra tave mušę – tada paprašyk ko nors kito, kad pasakytų tą naujieną vietoj tavęs. Jei rūpiniesi dėl savo saugumo, paklausk patarimų, pvz., paskambink į Vaikų pagalbos liniją.
Pirmiausia rask tinkamus žodžius. Gali pasakyti: „Aš turiu jums pasakyti kai ką svarbaus. Ką tik sužinojau, kad esu nėščia“. Tada palauk – leisk tėvams suvirškinti tuos žodžius.
Būk pasiruošusi susitvarkyti su tėvų reakcija. Kas bus toliau? Ar tavo tėvai supyks, stresuos? Atskaitys tau moralą? Priekaištaus? Geriausia iš anksto pagalvoti, ką tada daryti ir kaip tokiu atveju jausies. Pvz., jei tėvai rėks ant tavęs, būk pasiruošusi ir toliau vesk normalų pokalbį, nerėk ant jų atgal.
Be abejo, ne visi tėvai rėkia – dauguma ne. Net jei tėvai iš pradžių reaguoja audringai, dauguma nori padėti savo vaikams. Galbūt padės, jei parodysi tėvams, kad supranti, kaip jie jaučiasi. Jei pasakai „Žinau, kad jums pikta“, „Žinau, kad ne to iš manęs tikėjaisi“, tėvai gal pasidarys supratingesni. Svarbiausia būti sąžiningai ir kalbėti iš širdies. Jei sakysi tai, ką tėvai norės išgirsti vien tam, kad juos nuramintum, tai skambės dirbtinai.
Duok tėvams laiko kalbėti jų nepertraukdama. Klausykis to, ką jie sako.
Pasakyk jiems, kaip jautiesi. Pvz., jei žinai kad juos nuvylei ir dėl to gailiesi, taip ir pasakyk. Pasakyk jiems ir jei jautiesi nusivylusi savimi. Pasidalink savo baimėmis ir rūpesčiais, pvz., „Nežinau kaip su tuo susitvarkysiu, ką pagalvos mano draugai, ir kaip reikės eiti į mokyklą“. Savo jausmų išreiškimas žodžiais reikalauja brandos ir nėra lengvas dalykas. Nesijaudink, jei nepavyksta to gerai padaryti arba jeigu apsiverki. Geriausia iš anksto apgalvoti savo jausmus. Jei nepavyksta išsireikšti žodžiais, gali išsireikšti raštu.
Jei reikia, paprašyk pagalbos. Apsilankyti pas daktarą yra būtina – ne tik dėl sveikatos, bet ir dėl informacijos ir aptarti tavo dabartinę situaciją. Apgalvoti savo pasirinkimą ir patyrinėti jausmus reikėtų su patyrusio profesionalo pagalba. Vizito metu jūsų daktaras, seselė arba sveikatos konsultantas gali padėti tau apgalvoti, kaip pasakyti tą naujieną tėvams. Jei nori, jie gali net būti šalia, kai kalbėsies su tėvais.
Kai jau būsi pasakiusi tėvams, reikės padaryti svarbių sprendimų. Kartais tėvai – įskaitant vaikino tėvus – gali pasiūlyti naujų išeičių arba idėjų. Kad ir ką nuspręstum, tai turi būti tai, ką nori daryti pati, o ne kiti. Tai ypač galioja, jei manai kad didžioji dalis vaiko auginimo naštos bus ant tavo pečių, o tai yra didelis darbas.
Kai tampi motina paaugle, tai paveikia tavo išsilavinimą, darbą ir finansinę ateitį – o dažnai ir tavo vaikino. Apie 30-60% paauglių nėštumu baigiasi abortu. Kalbėti apie pasirinkimus nėra lengva, ypač jei nė vienas tau neatrodo tikrai priimtinas. Kai kurioms šeimoms prireikia psichologo konsultacijos, kad priimtų tinkamą sprendimą.
Tikiuosi, tokia bėda tau neatsitiks 🙂
http://kidshealth.org/teen/your_mind/Parents/tell_parents.html#
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.