Šiandien jums pristatome interviu su vienu žinomiausių Lietuvos virtuvės šefų, didelę patirtį lietuvių, skandinavų, japonų, italų, prancūzų kulinarijoje sukaupusiu virtuvės meistru, restorano „Linas Samėnas“ įkūrėju, Linu Samėnu. Linas vadovavo „Prie parlamento“, „Sorento“, „Ida Basar“, „Literatų svetainė“, „flynn’s hotel“, „Le Chef gourmet“ virtuvėms. Sėmėsi patirties iš JAV ir Europos virtuvės meistrų. Būdamas itin užimtas žmogus Linas sutiko skirti valandėlę ir pasidalinti patarimais, kaip tapti geru kulinaru, kur rasti įkvėpimą gaminti ir kaip žmogui suprasti, kuo jis gyvenime turi užsiimti. Šefas išduos paslaptį, kodėl neturi savo mėgstamiausio prieskonio ir kas jo namuose iš tikrųjų gamina maistą.
Kaip manote, ar kulinariniai gebėjimai yra paveldimi, ar juos galima ištobulinti?
Ar paveldimumas turi įtakos kulinariniams sugebėjimams, tikrai nežinau, bet kad žmogaus genuose būna užkoduota, ką jis gyvenime veiks arba kam jis yra gabus – faktas.
Kaip prasidėjo Jūsų, kaip virėjo, karjera?
Viskas prasidėjo labai paprastai – nuo kulinarinės mokyklos. Vėliau, tinkamai susiklosčius aplinkybėms, patekau į tuo metu labai populiarią vietą.
Daugelis virėjų svajoja apie darbus pasaulinio lygio restoranuose užsienyje. Kodėl savo restoranui vietą pasirinkote Vilniuje?
Nusprendžiau restoraną atidaryti Vilniuje, nes supratau, kad perkelti verslą į užsienį dar per anksti. O ir finansinės galimybės dar kol kas ribotos.
Kokios šalies virtuvė labiausiai įkvėpia jūsų patiekalus? Gal turite mėgstamiausią prieskonį, be kurio neapsieina nei vienas Jūsų patiekalas?
Lietuvių ir skandinavų virtuvė – didžiausios mano įkvėpėjos. O mėgstamiausio prieskonio neturiu, visi jie turi rasti savo vietą patiekale.
Kokios yra pagrindinės virtuvės šefo užduotys? Ir su kokiais sunkumais susiduriate darbo metu?
Jų yra daug. Tai priklauso nuo restorano ar virtuvės dydžio, lygio, vietos ir t.t. Virtuvės šefo užduotys tokios, kaip ir kiekvieno kito vadovo. Dažniausiai susiduriu su nuovargiu ir nugaros skausmu (šypsosi).
Stengiuosi kiek įmanoma daugiau skaityti ir domiuosi viskuo, kas susiję su restoranais ir maistu.
Ar namuose maistą gaminate Jūs ar prie virtuvės vairo leidžiate sėsti žmonai?
Namuose valgį ruošia žmona ir jos gaminamo maisto nekritikuoju, nes ji gamina puikiai!
Gordon Ramsey yra pasakęs: “Norint tapti puikiu virėju, turi dirbti su geriausiais virėjais.“ Ar sutinkate su juo? Gal pasirinkote kitą kelią atskleisti kulinaro talentui?
Kiekvienas turi savo filosofiją. Su juo sutikčiau iš dalies. Tačiau jei neturi į ką lygiuotis arba nėra konkurencijos, tai tiesiog turi dirbti su savo srities specialistais ir mokytis iš jų.
Ir paskutinis klausimas, koks jūsų gyvenimo moto?
„Nieko nėra svarbiau už šeimą“.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.