Jei sugalvojot pirkti dviratį ir negalit apsispręsti kokį būtent, tada pirma reikia atsakyti sau į keletą klausimų:
- Kur ir kaip ketinu važinėti – mieste, kaimo keliukais, dviračių žygiuose, lenktynėse ar kur kitur?
- Koks mano biudžetas? Dviračių būna įvairių dydžių, kokybių ir formų, taigi paiešką galita susiaurinti pagal tai, kiek pinigų galite išleisti dviračiui.
- Kokia mano fizinė forma? Jūsų dydis, forma ir sveikatos lygis gali nulemti tai, koks dviratis jums geriausias.
Pasivažinėjimų dviračių rūšys
Būna visokių rūšių pasivažinėjimų dviračiu, ir dviratį geriausia rinktis pagal tai, kur dažniausiai važinėsite.
Reakreacinio požiūrio pasivažinėjimas – kai išvažiuoji trumpam į parką, miestą, pajūrio keliukus ar pan., keliai būna lygūs su gera danga. Tada nereikia vežtis daug įrangos, vilktis ypatingų drabužių, toks pasivažinėjimas nereikalauja geros fizinės formos. Tam tinka bet kokios rūšies dviračiai, taip pat ir seni be pavarų.
Dviračių žygiai – tai jau ilgi pasivažinėjimai. Vienas variantas gali būti važinėjimas į darbą, kai prireikia daugiau negu 20-30 minučių. Dar gali būti išvažiavimai visai dienai, savaitgalio žygiai su nakvyne arba nuo savaitės iki mėnesio trukmės žygiai. Tada reikės su savim vežtis visą reikalingą turtą. Tokiam tikslui jau reikalingas žyginis arba ekspedicinis dviratis.
Važinėjimas plentu. Tokiu atveju paprastai važiuojama gera asfalto danga. Tai gali būti važinėjimas į darbą, parduotuves, vaikų vežiojimas į mokyklą arba šiaip mankšta. Galbūt sugalvosite dalyvauti kokiam triatlone, labdaros žygyje arba įstosite į dviratininkų klubą. Tam tinka bet koks dviratis, nes kelias paprastai būna geras.
Važinėjimas prastais keliais. Kartais gali prireikti įsukti į žvyrkelį, kad išvengtumėte kamščių arba didelio eismo. Galbūt gyvenate kaime arba kartais išvažiuojate į dviračių žygius, kur daugiausia važinėjatės prastais keliais. Tada geriausias pasirinkimas yra kalnų arba tarpinio tipo dviratis.
Lenktynės. Jeigu ruošiatės jose dalyvauti, arba bent jau kokiuose labdaros žygiuose, prireiks tokio dviračio, kuris pagamintas važiuoti kuo didesniu greičiu. Dar svarbu ir kokiais paviršiais važiuosite. Triatlonams paprastai reikia plentinio dviračio, bet ekstremaliems triatlonams gali prireikti ir kalnų dviračio. Dviračiai, naudojami velodromuose, vėlgi kitokie. Jie turi fiksuotą pavarą, kuri leidžia išvystyti maksimalų greitį, o stabdo dviratininkai pedalais.
Kelių paviršių tipai
Dviračio pasirinkimą lemia ir tai, kokiais paviršiais ruošiatės važinėti. Gali būti taip, kad į darbą važinėsite asfaltuotu keliu, bet jis gana kalvotas, o dalį kelio teks sukarti šunkeliu, todėl tokiu atveju geriau tiks kalnų arba tarpinio tipo dviratis, negu plentinis.
Kalvotas kelias. Tokiam reikės žemesnių pavarų, kad galėtumėt be ypatingo vargo užvažiuoti į įkalnę. Čia geriausi yra kalnų arba žyginiai dviračiai, netgi tie, kuriais važiuojama atsigulus. Plentiniai dviračiai daugiau skirti greičiui ir plokštiems paviršiams, bet nedideles kalvas irgi gali įveikti.
Gatvės ir dviračių takai. Paprastai jie būna asfaltuoti, tagi geriausiai čia tinka plentinis dviratis. Arba koks senukas, kuris mažai traukia vagis (pati tokiu ir važinėju :)), arba netgi sulankstomas dviratis, kurį galite įsimesti į autobusą.
Kaimo keliukai ir gruntkeliai paprastai būna nelygūs, todėl jiems geriausi būna kratymą mažinantys dviračiai ir nelengvai praduriamos padangos. Tokie būna kalnų dviračiai su priekiniais arba ir galiniais amortizatoriais. Jeigu važinėsite gerais užmiesčio keliukais ir dar šiek tiek prastais keliais, tiks hibridinis dviratis.
Dviračių rūšys
Dabar truputį apie dviračių rūšis. Iš to galėsite įsivertinti kokį dviratį pirkti yra geriausia jūsų atveju.
Plentiniai dviračiai turi lengvus rėmus, siauras padangas, trumpą vairo pagrindą ir tiesias arba nulenktas vairo rankenas. Jie lengvi, sukurti važinėti dideliu greičiu, bet nėra tokie stiprūs, kaip kalnų dviračiai. Skirti važinėtis tik asfaltuotais keliais, kaimo keliukams visai netinkami.
Žyginiai dviračiai tinka ilgiems atstumams ir vežioti kroviniui. Jie turi didesnį rėmo trikampį ir yra tvirtesni už plentinius. Turi nulenktas žemyn rankenas ir daugiau pavarų negu plentinis dviratis. Dydis būna toks pats kaip plentinių dviračių.
Kalnų ir BMX dviračiai. Bene daugiausiai būna parduodama kalnų dviračių, nes ant jų patogu sėdėti, pigesni už plentinius ir tinka važinėti ekstremaliomis vietovėmis – nors ir iš tikrųjų neplanuojate to daryti, tai kaip ir statuso ženklas. Iš tikrųjų juos retai kas naudoja pagal tikrąją paskirtį. Jų plačios padangos ir amortizatoriai sugeria smūgius, todėl jais lengviau važinėtis nelygiais keliais. Nors greičiu jie nusileidžia plentiniams dviračiams, turi platesnį pavarų diapazoną, kas leidžia įvažiuoti į stačias įkalnes. Jie visai tinkami ir žygiams, tik įrangos negali pakuoti ant amortizatoriaus. Prisiminkite, kad jeigu tokį dviratį naudojate ne ten, kur reikėtų, be reikalo sumokate už „pribumbasus“, kurių jums visai nereikia. Tokie dviračiai būna mažesni už plentinius.
Motokroso (BMX) dviratukai nesukurti šiaip važinėtis, nes jų sėdynė yra labai žemai ir turi mažai pavarų. Jie yra skirti šokinėjimui ant rampų ir lenktyniavimui.
Hibridiniai dviračiai – tai tarpiniai tarp plentinio ir kalninio. Jie turi geriausias šių dviračių savybes. Jais gerai važinėtis žvyrkeliais neilgais atstumais. Jų rėmai lengvesni ir padangos siauresnės už kalnų dviračių, bet rankenos pakeltos, todėl patogiai sėdėsite. Jais bus geriau važinėtis plentu, taigi jie labai tinka važinėti į darbą ar pan. Jie kiek patogesni už plentinius dviračius, bet ne tokie greiti, ir jų pavaros yra siaursenio diapazono negu kalnų dviračio.
Kruizeriai – senovinio tipo dviračiai lengviems pasivažinėjimams. Labai tinkami važiuoti apsipirkti, į paplūdimį ar pan. Jų padangos ir sėdynės būna plačios, pavara dažniausiai tik viena, turi aukštai pakeltas rankenas, todėl sėdėsite tiesiai. (Pasižiūrėkite kad ir į Vilniaus oranžinius dviračius.)
Gulimieji dviračiai – ant kurių dviratininkas guli aukštielninkas, todėl turi mažesnį oro pasipriešinimą, ir šiaip būna patogiau, nes svoris pasiskirsto ant nugaros ir užpakalio, o ne tik ant užpakalio. Iš tikrųjų jie yra tokie patogūs, kad kai kurie žmonės yra jais pervažiavę ištisas šalis arba net žemynus. Iš jų geriau matosi pasaulis ir ne taip pučia vėjas į galvą. Bet juos sunku valdyti, kai važiuoji mažu greičiu, ypač į kalną, juos prasčiau mato vairuotojai ir kainuoja brangiau negu vidutiniai dviračiai.
Sulankstomi dviračiai yra labai patogūs pasiimti į kelionę. Juos galima skraidinti lėktuvu, nesunku sutalpinti į mašiną, autobusą ar traukinį. Kai kurie žmonės abejoja dėl jų tinkamumo ilgiems atstumams, bet jie yra sėkmingai naudoti ir žygiuose.
Tandemai gali būti labai patogūs keliaujant šeimoms arba poroms. Ypač tinka, jeigu vienas dviratininkas stipresnis, kitas silpnesnis. Tandemai paprastai sparčiai rieda ir tinka dviračių žygiams.
Taip pat dviračio pasirinkimas turėtų priklausyti ir nuo to, kaip dažnai ruošiatės jį naudoti. Jeigu naudosite dažnai, tada verta jam išleisti didesnes sumas, o jeigu retai, dar pagalvokite, ar iš viso verta jį pirkti – gal geriau nuomotis. Ir dar atsižvelkite į tai, kiek turite sveikatos. Jeigu nesate labai geros fizinės formos, geriau kalnų dviračio nepirkti, nes važinėtis prastais keliais jums gali būti per sunku. Šiaip važinėjimas dviračiu yra puiki priemonės po truputį gerinti fizinę formą bei ištvermę, o ilgainiui ateis laikas, kai galėsite išbandyti ir ekstremalesnį važinėjimą.
Ir dar patarimas: pirkite tik specializuotoje dviračių parduotuvėje, o ne kokiame prekybos centre, juo labiau pigų. Su dviračiais yra taip, kaip ir su daugeliu daiktų – pigių ir kokybiškų nebūna. Paprastai naujam ir geram dviračiui tenka išleisti nuo ~1000 EUR.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.
Komentarai yra išjungti.