Šalpusnių lapus rinkti dar ankstoka – jie iš tikrųjų renkami vasarą, Diametro jie gali būti įvairaus, svarbiausia kad būtų užaugę. Reikia rinktis vabzdžių neapgraužtus lapus, po to juos sudžiovinti 30-35C temperatūroje. Tiesa, vaistams tinka ir jų žiedai, kurie renkami žydėjimo metu. Juos geriau džiovinti šiltai orkaitėje, nes natūraliai džiovinant yra pavojus, kad jie spės apsipūkuoti.
Šiaip dauguma vaistažolių, naudojamų peršalimo ligoms gydyti, yra renkamos vėliau. Bet iš pavasarinių augalų būtų paminėtina pavasarinė raktažolė, skatinanti atsikosėjimą ir prakaitavimą. Be to, ji tinka ir nuo reumato, galvos svaigimo, nuomario, lėtinio vidurių užkietėjimo bei migrenos. Jaunų lapų galima dėti į salotas. Jie tinka ir arbatai, renkami kiek vėliau negu žiedai – vasaros pradžioje.
Jau tikriausiai galima rinkti ir plačialapių gysločių lapus. Jie gydo viršutinių kvėpavimo takų infekcijas, be to, padeda ir nuo viduriavimo, ir nuo gastrito, ir kai kurių kitų virškinimo sistemos ligų – enterito, enterokolito. Švieži jų lapai dedami ant sumuštų arba vabzdžių įgeltų vietų, o šaknų pakramtyti galima, kai skauda dantį – šiek tiek sumažins skausmą.
Dar vienas dalykas, ko galima dabar prisiskinti – tai beržų lapai. Jų arbata varo šlapimą ir skatina prakaitavimą, todėl tinka nuo peršalimo. Pumpurai renkami ankstyvesniu metu, dar jiems neišsiskleidus, bet lapų ir pumpurų arbata tinka ir sklerozės, reumato profilaktikai, skatina tulžies išsiskyrimą. Surištos beržo šakų vantos irgi turi gydomąjį poveikį – dezinfekuoja, gerina kraujotaką, saugo nuo grybelio.
http://www.zolininkas.lt/vaistiniai-augalai/salpusnis-ankstyvasis-lot-tussilago-farfara-l/
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.