Stebuklingų vaistų nuo mikčiojimo nėra – nei vaistai, nei terapija ar kas kitas neprivers jo išnykti per naktį. Bet mikčiojimo atsikratyti vis tiek įmanoma – galima ir pačiam su tuo dirbti, ir nueiti pas kalbos terapeutą. Patariama kovoti su mikčiojimu šiais būdais:
Gydymasis namie
- Fiziškai ir protiškai atsipalaiduokite – pasakykite sau, kad viskas bus gerai. Kuo labiau bijosite, kad pradėsite mikčioti, tuo didesnė tikimybė, kad taip ir bus. Kai mėginsite atpalaiduoti kūną, stenkitės sumažinti įtampą kakle, rankose ir nugaroje. Atpalaiduokite pečius, leiskite jiems nusileisti iki natūralaus lygio. Prieš kalbėdami porą sekundžių suplerpkite lūpomis – dainininkai taip daro apšilimui. Pasukiokite liemenį. Pasakykite sau: „Aš stipresnis už mikčiojimą, šitas mikčiojimas tikrai nėra stipresnis už mane!“ Negalvokite, kad tai kažkoks gyvybės ir mirties klausimas. Mikčioti nesmagu, bet dažniausiai kitiems tai neatrodo toks baisus dalykas kaip tau. Pasistenkite sukaupti dėmesį. Lygiai kvėpuodami leiskite tam dėmesiui pamažu nuslinkti į tolimiausias kūno vietas. Tą galite daryti meditacijos forma.
- Atsistokite priešais veidrodį ir įsivaizduokite, kad jūsų atvaizdas – tai kitas žmogus. Pradėkite kalbėti apie ką tik norit – apie tai, kaip praėjo diena, kaip dabar jaučiatės, ką planuojate valgyti pietums ir t.t. Pamatysite, kaip mikčiojimas prapuls. Be abejo, kalbėti su savo atvaizdu veidrodyje – tai ne tas pats, kas kalbėti su kitu žmogum, bet šis pratimas vis tiek suteiks jums pasitikėjimo savim. Bandykite kalbėti su savim kasdien po pusę valandos. Iš pradžių tai atrodys keista, bet šio pratimo tikslas – išgirsti savo balsą be mikčiojimo. Tai suteiks nemažai pasitikėimo.
- Garsiai skaitykite knygas. Taip gerinsite savo charizmos įgūdžius. Iš pradžių bus sunku, bet taip išmoksite teisingai kvėpuoti. Viena iš problemų, kurias dažnai turi mikčiai – nežinojimas, kada reikia kvėpuoti kalbant arba skaitant.
- Vizualiai įsivaizduokite žodžius prieš juos ištardami. Sunku tai įvaldyti, bet tai padeda. Jeigu gali įsivaizduoti žodžius, tada jau kaip ir laikai juos, ir jiems mažiau galimybių paskęsti mikčiojimo liūne. Jeigu negalite įsivaizduoti žodžių, jie nebus jūsų. Susidarykite aiškų vaizdą to, ką norite pasakyti. Nebijokite daryti pauzes, kol bandote įsivaizduoti žodžius.
- Kai mikčiojate, bandykite išleisti lauk įtampą, susidariusią tarp kliūčių. Tuo metu leiskite gilius gomurinius garsus.
- Tinkamai nusiteikite. Prieš pradėdami kalbėti, būkite optimistas, o ne pesimistas. Dažnai mikčiojimą sukelia pati mikčiojimo baimė. Vietoj to bandykite įsivaizduoti, kaip jums sekasi.
- Išbandykite kvėpavimo pratimus. Prieš kalbėdami porą kartų giliai įkvėpkite. Įsivaizduokite, kad ruošiatės pasinerti ir jums reikia poros gerų oro gurkšnių. Tai palengvins kvėpavimą ir padės jį reguliuoti. Kai kalbate ir kai mikčiojate, nepamirškite kvėpuoti. Padarykite pauzę, giliai įkvėpkite ir dar kartą pamėginkite ištarti žodį arba frazę. Nebandykite sumušti jokių greičio rekordų – jūsų tikslas nėra išmokti kalbėti kuo greičiau. Išmokite kalbėti vidutiniu tempu.
- Pabandykite savo kalbai suteikti ritmo. Dažnai mikčiai nemikčioja, kai dainuoja, ir tai būna dėl keleto priežasčių: žodžiai dainose dažnai būna ištęstiniai, jie dainuoja lygiu balsu, ir garsai būna lengviau leidžiami negu kalbant įprastai.
- Sakydami kalbą, tiesiogiai nežiūrėkite į jokį žmogų. Žiūrėkite žmonėms virš galvų arba į kambario galą. Tokiu atveju mažiau nervinsitės. O jeigu kalbate su kokiu žmogumi, pabandykite pažiūrėti jam į akis. Nebūtina į jas žiūrėti visą laiką, bet taip pasijusite patogiau.
- Nesijaudinkite dėl smulkmenų. Supraskite, kad kartais klystate, bet jus apibūdina ne jūsų klaidos. Svarbiausia, kaip išsisukate iš savo klaidų ir jas ištveriate.
Kitas metodas atsikratyti mikčiojimo – tai apsilankyti pas kalbos terapeutą.
- Nebijokite to daryti, jeigu situacija tikrai bloga. Mikčiojimas dažnai su laiku praeina, ypač jeigu mikčius dar jaunas. Bet kai kuriais atvejais rekomenduojama nueiti pas terapeutą, ypač jeigu dėl mikčiojimo ima depresija arba jeigu žmogui tai laai kliudo gyvenime.
- Kai kuriais atvejais kalbos terapija gali padėti. Tokie atvejai gali būti: jeigu mikčiojimas tęsiasi ilgiau kaip 6 mėnesius, jeigu kalbos trukdžiai trunka ilgiau kaip kelias sekundes, jeigu šeimoje yra buvę mikčių ir jeigu vaikas dėl mikčiojimo jaučiasi emociškai išsekęs, susigėdęs arba nusiminęs.
- Supraskite, kuo gali padėti kalbos terapeutas. Jie dažnai paskiria pacientams balso treniravimo sesijų, tuo stengdamiesi ne tiek pašalinti mikčiojimą, tiek sumažinti jo poveikį bendravimui. Vėliau pacientai praktikuojasi realiose situacijose.
- Supraskite, kad kalbos terapeutas gali rekomenduoti paramos grupę. Pasaulyje tokių grupių yra šimtai. kalbos terapeutas, pasikonsultavęs su pacientu, gali nuspręsti, kad jam bus naudinga įsijungti į tokią grupę, kur žmogus susiras likimo draugų nekeliančioje grėsmės aplinkoje.
Beje, visai rekomenduočiau pažiūrėti filmą „Karaliaus kalba“, kur irgi gvildenama ši tema. Jis irgi gali pasirodyti naudingas.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.