Šiandien kalbamės su žavia pašnekove, Earth Market studijos vadove ir jogos mokytoja, Agne Budreckyte. Interviu metu sužinosite, kodėl mūsų organizmui yra naudinga joga, kaip jos pagalba numesti svorį, kaip tinkamai maitintis ir tapti laimingesniems. Agnė taip pat atskleis savo žavesio paslaptį. Apie visa tai ir dar daugiau šiame interviu.
Kuo Tave patraukė joga?
Aš išbandžiau jogą netikėtai, – iš nuobodulio, apėmusio sporto klube, į kurį eidavau keliskart per savaitę. Patiko todėl, kad suteikė įvairovės nuobodžioms treniruotėms, padėjo sustiprėti, įgauti lankstumo, padidinti ištvermę. Tačiau, kuo daugiau praktikavau jogą, tuo daugiau ėmiau jausti privalumų: pajutau, kad ėmiau vis dažniau susimąstyti, ko noriu pasiekti gyvenime, pradėjau jaustis daug geriau fiziškai ir emociškai, visa tai leido pažvelgti į gyvenimą šiek tiek kitu kampu ir imti juo mėgautis – aš tiesiog tapau daug laimingesnė!!!
Kaip joga pakeitė Tavo gyvenimą?
Joga pakeitė mano gyvenimą iš esmės. Visų pirma, bent jau mano atveju, joga priverčia pakeisti požiūrį į viską, kas Tave supa: kaip bendrauji su žmonėmis, kaip žiūri į save, kaip vertini žmones ir situacijas ir t.t. Atsiranda visai kita vertinimo skalė. Pradedi nebekreipti dėmesio į nemalonias smulkmenas arba bent jau neleisti joms tavęs paveikti neigiamai, daugiau dėmesio ir laiko pradedi skirti maloniems dalykams. Įdomiausia, kad aš to nei tikėjausi, nei iš karto pastebėjau. Vienas iš tų netikėtų malonių siurprizų, kurį visi vienaip ar kitaip gauna pradėję užsiiminėti joga, jau nekalbant apie nuolatinius siurprizus, susijusius su begalinėmis kūno galimybėmis, kurias dažnai tiesiog daug lengviau pastebėti ir iš šono vertinti.
Yra daugybė jogos rūšių, kokias svarbiausias jos atšakas galėtumei paminėti ir kuo jos skiriasi?
Labai sunku atsakyti į šį klausimą, nes jogos rūšių ir įvairiausių naujoviškų atšakų yra tikrai labai daug. Jos nebūtinai viena nuo kitos skiriasi, kaip juoda ir balta. Kartais tai tiesiog daugybė pilkų atspalvių. Pati esu išbandžiusi apie 10 jogos stilių, bet visada grįžtu prie Ashtanga Vinyasa šaknų. Mano žiniomis Lietuvoje, ypač Klaipėdoje, labai populiari yra Sivananda joga. Todėl tiesiog palyginsiu šiuos du stilius – Sivananda ir Ashtanga Vinyasa.
Sivananda skiria nemažai dėmesio jogos filosofijai, sėdimai meditacijai, kvėpavimo pratimams (pranayama), o pats fizinės jogos tempas yra gana lėtas. Tai puiki jogos mokykla, ieškantiems ramaus jogos stiliaus su nemažu dvasiniu elementu.
Ashtanga Vinyasa jogos mokykla dažnai priskiriama prie sportinės jogos, todėl dažnai pritraukia sportuoti nusiteikusius gerbėjus. Tačiau šis stilius neretai apibūdinamas, kaip judanti meditacija, todėl tikrai nepasigenda dvasinių, meditacinių bei filosofinių elementų.
Mane asmeniškai Ashtanga Vinyasa tuo ir patraukė, kad gali atsirinkti ir pasiimti iš jogos užsiėmimų tai, ko nori ir ieškai – niekas nėra brukama, bet tuo pačiu viskas prieinama.
Kaip išsirinkti gerą jogos mokytoją, kokių savybių reikia turėti, norint būti geru jogos mokytoju?
Išsirinkti gerą jogos mokytoją yra ir labai lengva, ir labai sunku. Lygiai, kaip ir su bet kokiu mokytoju – kartais mokytojas gali būti geras srities specialistas, bet dėl vienos ar kitos priežasties jis/ji tiesiog nepatiks. Kartais net sunku paaiškinti, kodėl nepatinka – tiesiog nepatinka ir tiek.
Kokių savybių turi turėti jogos mokytojas yra sunku pasakyti dėl tos pačios priežasties – vienam patiks vienas dėl vienos priežasties, dėl kurios kitam – nepatiks.
Aš asmeniškai mėgstu mokytojus, puikiai išmanančius jogą ir sugebančius suprantamai perteikti tas žinias, mokančius pritaikyti jogos užsiėmimus visų lygių ‘jogistams’ ir sudominti, turinčius humoro jausmą. Tai yra puikūs žmonės ir jogai visomis prasmėmis.
Kur galima mokytis jogos subtilybių?
Jogos subtilybių galima mokytis tikrai labai daug kur. Šiais laikais dauguma pasaulinio lygio jogos mokytojų važinėja ir mokymus rengia įvairiausiose šalyse. Rekomenduočiau mokyklą rinktis pagal patinkantį patyrusį mokytoją ar jo/jos rekomenduojamą mokyklą arba, gerai išstudijavus internete, susirasti akredituotą mokyklą (RYS) pagal patinkantį jogos stilių. Tai tikrai nebūtinai turi būti Indija, nes ir kitose pasaulio šalyse rasite autentiškų mokyklų ir mokytojų.
Kodėl joga žmonėms yra naudinga?
Į šį klausimą būtų beveik paprasčiau atsakyti išvardinant, kodėl joga yra nenaudinga. Nors irgi gana sunku, nes nesugalvočiau nei vieno atsakymo.
Apibūdinant bendrai, joga suteikia tiek fizinių, tiek psichologinių privalumų ir sąmoningai to siekiant, ir nesitikint absoliučiai nieko.
Ieškantiems detalesnės informacijos apie jogos suteikiamus privalumus tiek moterims, tiek vyrams, tiek žmonėms su skoleoze, kaip ir aš, esu gana smulkiai juos išdėsčiusi www.earthmarket.eu tinklalapyje.
Ar joga padeda sulieknėti ir numesti svorio?
Joga gali padėti sulieknėti ir numesti svorio – tai priklauso nuo jogos stiliaus. Kaip minėjau, yra daugybė jogos stilių – vieni yra daug energingesni už kitus. Žinoma, jei pasirinksite pavyzdžiui Kundalini arba Yoga Nidra, tai nesitikėkite sulieknėti, nes akcentai dedami ne asanoms. Tačiau pasirinkus Ashtanga Vinyasa, Vinyasa Flow ar Power jogos stilius, kur tikrai nemažas dėmesys yra skiriamas asanoms, kurios jungiamos viena su kita palaikant tempą – net nesiekiant sulieknėti, kūnas sustangrės, raumenys įgaus ryškesnes formas. Rezultatai priklausys ir nuo to, kaip dažnai užsiimsite joga (rekomenduočiau triskart per savaitę), bei, kaip derinsite maistą, miegą ir gyvenimo būdą.
Kiek įtakos turi mityba, norint jogoje pasiekti gerų rezultatų?
Visų pirma, jogoje rezultatai nėra siekiami – niekada tikras jogas nepasakys „palyginam, kas gali labiau susilenkti“ ar ilgiau pamedituoti. Tiesiog tai nėra jogos esmė.
O dėl mitybos, tai irgi yra gana individualu. Esu girdėjusi ne kartą, kad jei valgai mėsą, tai nesi tikras jogas. Aš su tuo nesutinku. Asanos (jogos pozicijos) moko įsiklausyti į tai, ką sako tavo kūnas. Jei žmogus, pavalgęs mėsos, sūrainių, bandelių ir t.t. jaučiasi sunkiai, aptingęs, be jėgų ir pan., vadinasi, jo organizmas bando pasakyti, kad to reikėtų atsisakyti; bet, jei žmogus pavalgęs jaučiasi gerai, tarsi įgavęs jėgų (gi toks maisto tikslas ir yra), vadinasi ir toliau taip reikia maitintis. O ar mes šnekame apie žmogų, užsiimantį joga, ar ne nelabai svarbu.
Jogos mokytojai pasižymi ypač turtingu dvasiniu pasauliu, kokios buvo Tavo didžiausios išmoktos gyvenimo pamokos iš sutiktų mokytojų?
Pastebiu, kad esu daug tolerantiškesnė kitiems, stengiuosi nesmerkti žmonių vien dėl to, kad jie kitokie, kitaip mąsto, ar kitokius sprendimus daro, nei aš. Stengiuosi nekreipti dėmesio į nereikšmingas smulkmenas. Stengiuosi neužsibūti praeityje ar ateityje, bet susitelkti ties dabartimi ir iš jos pasisemti kuo daugiau ir džiaugtis tuo, ką turiu ir jaučiu šiandieną. Manau, kad tiesiog lavinu savo turimas gerasias savybes ir po truputį stengiuosi atsikratyti blogų įpročių. Bet tai daugiau kelionė, nei jau pasiektas tikslas.
Ko Tu sieki išmokyti savo mokinius?
Mano tikslas jiems padėti išmokti klausyti savo kūno ir vidinio balso, mylėti save dabar, o ne rytoj ar nuo pirmadienio, ir suprasti, kad tokie, kokie mes esame dabar, yra pakankama – nes mes jau susitikome ant kilimėlių, vadinasi, pirmas žingsnis tobulėjimo link jau žengtas – beliko džiaugtis prieš akis nusidriekusiu keliu.
Kas paskatino įkurti Earth Market studiją, kuo ji ypatinga?
Yra daugybė priežasčių, paskatinusių mane su kolege Inga Butkute atidaryti Earth Market. Mes tiesiog siekėme sukurti jaukią erdvę, kur žmonės galėtų ateiti pailsėti nuo kasdieninio lakstymo rūpesčių rutinos lenktynėse. Pati patyrusi jogos begalinius privalumus, norėjau turėti galimybę jais pasidalinti su kitais, Inga dėka nuolatinių ieškojimų, kaip išsigryninti savo kosmetines ir pasirinkti kuo natūralesnius produktus, atrinko puikias grožio priemones, kurias galite taip pat rasti mūsų studijoje. Mes nuolat ieškome galimybių bendradarbiauti su bendraminčiais. Taip sutikome Mamoo komandą – klaipėdietes, siuvančias išskirtinius rūbelius. Bet tuo neapsiribojame – organizuojame įvairiausius renginius, pvz., Yoga ride’us su pasaulio dviračių sporto čempionu ir jungiame jogą ir dviračių sportą, įkūrėme bėgimo klubą, kuriame siūlome jungti jogą su bėgimu, organizuojame jogos dirbtuves, kad parodytume, kaip joga gali padėti atsikratyti nugaros skausmų, sustiprinti kūną, organizuojame jogos ir sveiko maisto stovyklas ir pan. Manome, kad tuo Earth Market ir yra ypatinga (šypsosi).
Beveik 8 metus gyvenai Londone, turbūt dažnai susidūri su klausimu, kaip sugalvojai grįžti į gimtąją Klaipėdą ir kaip čia jautiesi, kokią savo patirtį norisi labiausiai perduoti lietuviams?
Apie Londoną yra sakoma, kad tu arba jį pamilsti arba ne. Nors aš Londoną tikrai pamilau, bet ne tiek labai, kad susiečiau visą savo gyvenimą su juo – visgi ten karts nuo karto tau kas nors vis primena, kad tu ten tik svečias. O ir gimtinės šauksmo širdyje buvo sunku neišgirsti. Esu tikra klaipėdietė ir Klaipėdoje matau tiek daug potencialo, kad kitokių minčių net ir nebuvo kilę.
Atkreipiau dėmesį, kad dažnai lietuviai ieško receptų, kažkokių panacėjų, išspręsiančių jų visas problemas ir aklai linkę sekti kitų, nieko neklausinėjant ir nepasidomint. Aš prie tokio pažiūrio nesu pratusi, todėl dažnai kai kuriuos nustebinu savo požiūriu į jogą. Man yra daug svarbiau padėti žmogui atrasti sau tinkamą jogos kelią. Visada stengiuosi suteikti kuo daugiau informacijos apie įvairiausius jogos stilius, paaiškinti, kuo jie skiriasi. Jei interesantą domina kitas, o ne mano vedamas jogos stilius, patariu, kur gali tai rasti. Man tiesiog skauda širdį, kai girdžiu žmones sakant, kad joga ne jiems vien dėl to, kad išbandė vieną užsiėmimą ir jis jiems nepatiko, bet jiems net nebuvo suteikta informacija, kad jogos stilių ir mokyklų yra įvairių ir dažnai, jei nepatinka viena ar kita, tai nereiškia, kad trečia nepatiks taip pat. Tai ir norisi perduoti tą norą ieškoti, tobulėti ir niekada nenuleisti rankų.
Tu spinduliuoji ramybe, gera energija, švaria aura, ar išduotumei šią paslaptį?
Labai ačiū už tokius komplimentus! Paslaptį tikrai negaila išduoti, o ji paprasta – joga. Tikrai nesu tobulas žmogus, bet to ir nesiekiu – mano tikslas gerai jaustis ir stengtis, kad aplinkiniai taip pat gerai jaustųsi. Esminis žodis – stengtis.
Ko palinkėtumei žmonėms, nerandantiems savo vidinės ramybės?
Nepasiduoti! O tai pat įvertinti savo nusistatytus tikslus. Čia jau „išlenda“ mano, kaip koučingo specialistės trigrašis. Jei tikslai neteisingai nustatyti, jų tiesiog bus neįmanoma pasiekti. Elementarus pavyzdys – dažnai į jogą atėję pradedantieji nori išmokti stovėti ant galvos, o aš sakau, kad pirmiausia reikia sutvirtinti nugaros, pečių ir centrinius raumenis, įgauti lankstumo ir tik tada bandyti. Jei mes bandysim praleidę visus reikiamus žingsnelius, nieko neišeis ir liksim nusivylę. O jei seksim visus žingsnelius paeiliui, tai galų gale tikslą pasieksime.
Mano jogos filosofija
Aš tvirtai tikiu, kad joga užsiiminėti gali visi, nepaisant amžiaus, apimčių, fizinio pasiruošimo ir pan. Vienintelis būtinas ingridientas – noras skirti laiko sau ir savęs tobulinimui.
Mano mokytoja, Corrie Ananda Preece, padėjo man suprasti, kaip tai, kas vyksta mano gyvenime – už kilimėlio ribų – atsispindi tame, kas vyksta ant kilimėlio – užsiiminėjant joga. Kai aš vedu jogos užsiėmimus, aš stengiuosi sujungti savo koučingo (asmeninio ugdymo) ir jogos meno bei filosofijos žinias. Tokiu būdu savo mokiniams galiu padėti labiau įsigilinti į save ir geriau suprasti save: suprasti savo poreikius ir norus, atrasti stipriąsias savo asmenybės puses, kurios galbūt pasimetė tarp dienos darbų.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.