Kaljanas yra vandens pypkė, jau ilgą laiką naudojama Viduriniuose Rytuose, kai kuriose Afrikos ir Azijos dalyse, o pastaruoju metu populiarėjanti ir Europoje. Kaljanuose gali būti rūkomos visokios medžiagos, daugiausiai tabakas, kartais aromatizuotas vaisiais arba cukraus sirupu, o kartais būna rūkomi ir visokių žolelių mišiniai. Nors pastarosios neturi nei tabako, nei nikotino, neigiamas jų poveikis sveikatai būna panašus į tabako, nes abiem atvejais būna deginamos anglys ir įkvepiami dūmai.
Dažniausias mitas, paplitęs tarp kaljano rūkytojų – kad kaljano rūkymas mažiau kenksmingas negu cigarečių rūkymas. Jie dažnai mano, kad vanduo, pro kurį praeina tabako dūmai, nufiltruoja visas sveikatai kenksmingas medžiagas. Nors kaljano rūkymas nėra taip gerai ištirtas kaip cigarečių rūkymas, preliminarūs tyrimai rodo, kad jis daugeliu atžvilgių sveikatai kenkia taip pat kaip cigaretės, ir gali sukelti netgi kitokių sveikatos problemų. Įrodyta, kad rūkant kaljaną, gaminasi nemažas kiekis visokių kenksmingų medžiagų, įskaitant dervas, nikotiną, anglies monoksidą (CO), azoto oksidą ir visokiausius kancerogenus – panašiai kaip ir rūkant cigaretes. Be to, viename tyrime, kur buvo lyginama kaljano ir cigarečių rūkymo daroma žala po 45 minučių rūkymo, tiriamieji, rūkę kaljaną, kraujyje turėjo keturiskart daugiau CO ir karboksihemoglobino negu tie, kurie rūkė cigaretes, o dūmų jie įkvėpė 56 kartus daugiau.
Dar vienas mitas – kad rūkyti žoleles mažiau kenkia negu rūkyti tabaką. Iš tikrųjų rūkant tiek žoleles, tiek tabaką deginamos anglys ir įkvepiami jų dūmai. Medžio anglis yra pagrindinis dviejų itin nuodingų dūmų cheminių medžiagų – CO ir benzeno – šaltinis. Taigi tabako ir žolelių rūkymas daro panašią žalą sveikatai.
Vos ne visi (78-98%) kaljano rūkytojai yra įsitikinę, kad bet kada gali mesti rūkymą. Skirtingai nuo cigarečių, kurios būna rūkomos kasdien, kaljanus paprastai rūko nedažnai ir tam tikrose socialinėse situacijose. Todėl visai gali būti, kad tie kaljano rūkytojai nėra priklausomi nuo tabako. Bet kadangi rūkydamas kaljaną irgi gauni nikotino maždaug tiek pat, kiek rūkydamas cigaretes, reguliarūs kaljano rūkytojai irgi rizikuoja pasidaryti priklausomi nuo tabako.
Tyrimai, tyrę ilgalaikį kaljano poveikį sveikatai, yra prastos kokybės, nes rezultatus komplikuoja faktas, kad daug kaljano rūkytojų rūko ir cigaretes ir cigaretės visai kitaip rūkomos negu kaljanas. Bet rasta, kad kaljano rūkymas daugiau nei dvigubai padidina riziką susirgti plaučių vėžiu, kvėpavimo takų ligomis, periodonto ligomis, rūkančių motinų naujagimiai gali gimti mažo svorio. Kadangi trūksta įrodymų, negalima atmesti ir to, kad kaljano rūkymas gali būti susijęs su šlapimo pūslės, nosiaryklės ir stemplės vėžiais bei nevaisingumu. Yra ir įrodymų, kad dalinantis kaljanu galima pasidalinti ir kai kuriomis užkrečiamomis ligomis, pvz., tuberkulioze.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.