Nepasakyčiau, kad žalingas – iš tikrųjų, greičiau naudingas. Nealkoholinis alus yra tas pats alkoholinis alus, išskyrus paskutinį etapą – alkoholio pašalinimą. Tai padaroma arba distiliacija, kai slėgis sumažinamas, kad būtų galima užvirinti alų žemesnėje temperatūroje negu paprastai, arba atvirkštinės osmozės būdu, kai iš viso nereikia kaitinti. Aišku, nealkoholinio alaus skonis būna kiek prastesnis negu alkoholinio, bet tai daugiau dėl to, kad geriausios alaus daryklos nesivargina gaminti nealkoholinio alaus, nes jo rinka per maža, kad apsimokėtų gaminti nealkoholinį alų iš geriausių alaus rūšių.
Tikrai nieko blogo kartais išgerti nealkoholinio alaus, jeigu tik nesi per daug jautrus glitimui, kurio turi dauguma alaus rūšių. Toks alus turi ir teigiamo poveikio sveikatai. Pvz., alus pagerino vario įsisavinimą žiurkėms, kurioms trūko vario, dėl ko jos išvengė kai kurių neigiamų vario trūkumo pasekmių (tarp jų ir aterosklerozės). Tas poveikis nepriklausė nuo alkoholio kiekio. Nealkoholinis alus padeda atsigauti bėgikams po maratono, be to, pamainomis dirbančioms seselėms pagerina miegą. Silicis, esantis aluje, gali padėti išvengti osteoporozės.
Vienintelis dalykas, kuriuo jums galbūt reikėtų rūpintis – tai glitimas, esantis aluje. Rinkoje labai jau mažai alaus rūšių be glitimo, juo labiau nealkoholinio. Laimė, verdant alų didžioji dalis glitimo pasišalina, ir alus toli gražu neturi tiek glitimo, kiek pvz., duona.
Nealkoholinio alaus geriau vengti ir dar vienu atveju – jeigu esate alkoholikas, norintis mesti gerti. Ne tik dėl to, kad visų rūšių nealkoholinis alus vis dėlto turi šiek tiek alkoholio, bet vienas tyrimas parodė, kad jis gali skatinti alkoholikų atkritimą ir dėl kitos priežasties. Laboratoriniuose eksperimentuose žiurkės buvo išmokytos pasiimti alkoholio arba karčios baltos medžiagos – chinino, kai užuosdavo arba apelsinų, arba bananų kvapą. Bananų kvapas buvo naudojamas, kai žiurkės vartodavo alkoholį, o apelsinų – kai paragaudavo chinino. Esmė ta, kad tiek alkoholis, tiek alkoholio tikėjimasis gali pakelti tokios cheminės medžiagos – dopamino lygį smegenyse. Tas dopaminas vaidina svarbų vaidmenį jaučiant malonumą ir pakilią nuotaiką. Tyrėjai atrado, kad žiurkių smegenyse dopamino kiekis padidėjo ir vien tik pauosčius to kvapo, susijusio su alkoholiu. Todėl jeigu tikrai norite nebegerti, bėkite nuo visko, kas bent iš tolo primena alkoholį.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.