Taip, tai įmanoma, bet tada, jeigu universitete studijuojate valstybės finansuojamoje vietoje, Jums reikės susimokėti už studijas profesinėje mokykloje. Kaip bebūtų gaila, Lietuvos Respublika leidžia įgyti tik vieną išsilavinimą valstybės finansavimo pagrindu ir nemokamai galima tik toliau tęsti studijas, o norint įsigyti kitą išsilavinimą, nesvarbu ar tai būtų profesinė mokykla, ar tai būtų universitetas, reikės mokėti pinigus. Kitaip būtų, jeigu Jūs po profesinės mokyklos bandytumėt stoti į aukštąją (apie 10 proc. baigusiųjų profesines mokyklas siekia įgyti ir aukštąjį išsilavinimą. Šios įsitaigos suteikia puikias galimybes būsimiems studentams: profesinę kvalifikaciją turintis asmuo stodamas į kolegijas papildomai gauna du balus, o į universitetus – vieną balą. Be to, baigiamojo kvalifikacinio egzamino įvertinimas gali atstoti vieną valstybinį egzaminą). Taigi paprastesnis ir Jums palankesnis variantas buvo pradžiai eiti į profesinę mokyklą , o vėliau stoti į aukštąją mokyklą.
Vienaip ar kitaip, jei jau studijuojate aukštojoje mokykloje, lygiagrečiai galite studijuoti ir profesinėje. Šios studijos bus traktuojamos kaip gretutinės. Aišku, jei privalumą teikiate universitetinėm studijom, galima būtų pabandyti pasišnekėti su profesinės mokyklos studijų direkcija ir pabandyti sudaryti palankesnį tvarkaraštį. Jei atsižvelgs į Jūsų motyvaciją ir norą studijuoti, turėtų padaryti šiokias tokias nuolaidas.
Atsakant į antrąją Jūsų klausimo dalį, galiu pasakyti iš savo patirties, kad viską reikia derinti su studijų direkcijom ir dekanatu. Teoriškai, visos aukštosios mokyklos neprieštarauja gretutinėms studijoms, o praktiškai viskas priklausys tik nuo Jūsų, nes Jums reikės studijuoti, spėti laiku atsiskaityti už visus referatus, seminarus ir egzaminus. Pati studijuoju 2 įstaigose, viena iš jų yra aukštoji. Tai tikrai nėra lengva, nes reikia labai gerai mokėti derinti savo laiką. Kas susiję su tvarkaraščiais ir praktiniais darbais, visada galima bandyti susiderinti (pvz. su dėstytojais galima susitarti atsiskaityti ar eiti su gretimu srautu ar kita grupe, jei tai yra palanku Jūsų antrajam tvarkaraščiui ir pan.). Universitetuose labiau girtina ir sveikintina, jei studijuojate lygiagrečiai tame pačiame universitete, tik, tarkim, kitame fakultete. Tada jau, beldžiantis į dekanato duris, gausite šiek tiek daugiau paskatinimo, galimybės susiderinti ir tvarkaraščius, ir atsiskaitymus, bet savaime aišku, kad tai nebus individualūs tvarkaraščiai ir dėl Jūsų vieno/-os individualių paskaitų ar seminarų neikas nevykdys.
Susumavus, iš savo ir kolegų patirties, galiu pasakyti, kad viskas yra įmanoma. Bandykite, belskitės, domėkite ir Jums bus atsakyta. O prieš stojant, pagalvokite ir tinkamai įvertinkite savo galimybes, kad paskui nenukentėtų Jūsų svaikata ir pačios studijos.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.