Įdomus ir spalvingas interviu su gerai žinomu rašytoju, scenaristu bei ryškia asmenybe Aidu Puklevičiumi. Pokalbio metu Aidas sutiko pasidalinti savo kiek netradicine patirtimi dirbant „Playboy“ redaktoriumi, taip pat išdavė keletą kulinarinių paslačių, kurios labai tiks ant Kalėdinio vaišių stalo. Apie visą tai ir dar daugiau, skaitykite toliau.Kokia įdomiausia patirtis įgyta dirbant „Playboy“ žurnale?
Kad žurnalo numerį gali padaryti du žmonės. Paskutiniuosius du taip ir darėme – aš ir dizaineris, gyvenantis Stambule. Savaime suprantama, kitas, susijęs atradimas ar patirtis – kuo mažiau žmonių ruošia numerį, tuo labiau krenta jo kokybė.
Jūs esate neblogas kulinaras, ar turite šio sezono ypatingą receptą?
Kadangi dabar žiema, tai visuomet tinka confit de canard, išvertus iš prancūzų kalbos tai reikštų: anties kulšelės ilgai keptos savo pačios taukuose.
Kaip paruošti šį prancūzišką patiekalą?
Tiesiog čiumpam keletą anties šlaunelių, šiek tiek pabadom jų odą šakute, kad pradurtumėm taukus, bet jokių būdų ne mėsą. Negailim druskos, šiek tiek pamasažuojam šlauneles čiobreliais ir česnako skiltele, suverčiam į kepimo indą oda į viršų ir šaunam į 150 laipsnių orkaitę kokioms trims valandoms. Iškepus, sudedam jas į indą, užpilam tais pačiais išsilydžiusiais taukais ir galim laikyti šaldytuve kone mėnesį. O kai suima už gerklės badas, išsitraukiam, pasišildom ir pateikiam, pavyzdžiui, su labai labai nugarintu rabarbarų kompotu arba vyne virtomis kriaušėmis. Galima patiekti su portveino ir balzaminio acto redukcija arba saldžiarūgšte vyšnių uogiene. Kaip garnyras gali būti pastarnokų-salierų košė.
Kaip atsitiesti žmogui pabuvus įkalinimo įstaigoje?
Įvertinti savo klaidas, nekaltinti kitų, pasitaisyti ir tikėti, kad rytoj bus geriau nei šiandien.
Kokias žmonių savybes labiausiai vertinate?
Proto smalsumą, širdies gerumą ir humoro jausmą.
O kokios moters savybės Jus labiausiai žavi?
Humoro jausmas. Tiek sugebėjimas juoktis iš tavo ne visai juokingų pokštų, tiek sugebėjimas pasijuokti iš dar mažiau juokingų tavo poelgių ir juos atleisti.Esate labai kūrybiškas žmogus, ar tai įgimta?
Šiek tiek įgimta, šiek tiek išlavinta. Bet koks kūrybiškumas, jeigu jo netobulintum ir nepuoselėtum, tik ir liks potencialiu, tačiau nerealizuotu kūrybiškumu.
Apie ką būtų knyga, kurią svajojate kadanors parašyti?
Žinoma, kad apie meilę ir draugystę.Ko reikia geram interviu?
Žinoti, ką pašnekovas iki tavojo interviu yra pasakęs, ir ko dar nėra pasakęs.
Koks Jūsų gyvenimo kredo?
Viskas eina tik geryn.
Trys mėgstamiausios šalys.
Prancūzija, Italija, Ispanija – dėl istorijos, kultūros ir, žinoma, vyno bei maisto.
Apibūdinkite tobulą savaitgalį?
Labai priklauso nuo to, kiek tobulas buvo penktadienio vakaras.
Iš tikrųjų, puikus savaitgalis, tai galimybė pabūti su mylimais žmonėmis, paskaityti gerą knygą, pažiūrėti gerą filmą, išklausyti naują albumą ar nueiti į koncertą, pasigaminti ką nors skanaus ir atsikimšti seniai svajotą vyno butelį. O jeigu dar gali visu šituo dalintis su kitu, tada jau tikrai tobulo savaitgalio receptas.
Kokios žymios asmenybės vietoje norėtumėte pabuvoti bent keletui dienų ir kodėl?
Bet kurio iš mokslininkų, kurie dirba CERN, Livermore ar kitame mokslo tyrimų centre ir gilinasi į Visatos paslaptis. Arba Grigorijaus Perelmano, keistuolio matematiko. Visos mokslo paslaptys, nesvarbu, kas tai būtų, big bang ar string teorijos, 9 neįrodytos matematikos teoremos, visa tai yra be galo įdomu. Ir, ko gero, lengviau išsprendžiama nei tai, ko nori moterys.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.