Pristatome spalvotą interviu su fotografe Aiste Vaičiulyte. Pokalbio metu Aistė leido pažvelgti ne tik į uždarą, daug kam nežinomą, fotografijos pasaulį, bet ir pasidalino savo nuotraukomis, darytomis įvairių fotosesijų metu.
Menininkė išdavė, kokios savybės būtinos, norint tapti puikiu fotografu bei papasakojo, kas gali būti dar sunkiau nei pats fotografavimo procesas.
Kiekvienas fotografas yra patyręs pažintį su pirmuoju fotoaparatu. Kokia Jūsų istorija?
Kai mano tėvai nusipirko pirmąjį skaitmeninį fotoaparatą, dažnai nepaleisdavau jo iš rankų. Fotografuodavau VISKĄ: žmones, savo šunį, gėles, gamtą. Nieko rimto ten nebuvo. Vėliau mano fotografijos įrankiu tapo mobilusis telefonas. Tais laikais dar nebuvo instagram, bet turiu keletą neblogų nuotraukų, darytų telefonu. Na, o pirmąjį TIKRĄJĮ fotoaparatą,18-tojo gimtadienio proga, man padovanojo tėvai, labai stipriai jo norėjau.
Kuo Jus sužavėjo fotografija?
Mėgstu lankytis naujose vietose bei bendrauti su žmonėmis. Kiekvienas iš jų turi savitą istoriją, savitą šarmą. Man patinka užfiksuoti grožį. Tai puiki galimybė parodyti žmonėms, kokie jie yra gražūs. Taip pat, fotografuojant galima sukurti tai, ko realybėje nėra: vaizdai, spalvos, formos – visiška laisvė. Šiuo metu dar negaliu viso savo laiko skirti fotografijai, dėl to kartais tenka paskubėti ar ką nors praleisti. Tačiau stengiuosi mokytis ir tobulėti.
Šiuo metu Lietuvoje atsirado, sakykime, net mada būti fotografu. Kaip manote, ar kiekvienas fotografuojantis gali laikyti save fotografu?
Tikra tiesa. „Būti fotografu“ tapo madinga. Dabar daugelis gali sau leisti nusipirkti fotoaparatą, programinė įranga taip pat lengvai prieinama. Fotografuoti yra paprasta. Niekam nereikia keisti juostelės ar ryškinti nuotraukų tamsiame kambarėlyje, klaidos lengvai retušuojamos ir t.t. Taip pat nuotrauka – puiki žinutės perdavimo priemonė. Žmonės trokšta vaizdų.
O ką Jums reiškia būti fotografe?
Kas yra fotografas? Reklamos, mados, vestuvių, gamtos, reportažų ar mėgėjas? Fotografų yra visokių. Tikriausiai yra ir tokių, kuriems net nepatinka fotografuoti. Tad negalėčiau į šį klausimą atsakyti vienareikšmiškai. Galbūt tai žmogus, kurio pragyvenimo šaltinis yra fotografija.
Ar fotografija šiuo metu Jums yra darbas ir pomėgis viename?
Taip. Puiku, kai gali dirbti tai, kas tau patinka. Šiuo metu fotografiją derinu su studijomis. Galima sakyti, kad dirbu puse etato. Per šią vasarą žadu daug padirbėti, daug išmokti ir susikurti gerą portfolio.
Daug fotografuojate. Ar nepabosta į gyvenimą žvelgti pro objektyvo skylutę?
Linksmas klausimas. Manau, kad jei fotografas į gyvenimą žvelgtų tik pro objektyvo skylutę, jis apskritai beveik nieko nematytų. Priešingai, fotografas turi žvelgti plačiau, suvokti, kaip matytum tą patį vaizdą iš kitos pusės, iš kitos perspektyvos. Žvelgiant pro objektyvo skylutę, tu tik užfiksuoji, pabrėži, atkreipi dėmesį į vieną ar kitą detalę, akimirką.
Ką labiausiai mėgstate fotografuoti, kas Jums suteikia didžiausią malonumą šiame darbe?
Labiausiai mėgstu portretus. Mėgstu fotografuoti žmones tuomet, kai jie to nežino ir tada, kai žino. Mėgstu rengti fotosesijas: buitines, kūrybines, menines, visokias. Taip pat kartais skiriu laiko autoportretams.
Teko daryti ne vieną fotosesiją. Gal galite papasakoti apie labiausiai įsimininusią fotosesiją?
Hmm… Vieną kartą grįžusi į Tauragę bėgiojau miške ir pamačiau nuostabiai gražią vietą: ten buvo mažos eglutės, susodintos eilėmis. Pagalvojau, kad būtinai atsivešiu čia savo sesę ir padarysim kelias nuotraukas. Kai sekantį kartą grįžau į Tauragę, susiruošėm fotosesijai: susiradom kostiumą, padariau makiažą, šukuoseną ir pan. Nuvažiavom į mišką, o ten – vietoj žaviai augančių mažų eglučių – išarta dirva ir nieko lyg nebuvę.
Taip pat vieną kartą fotografavau merginą vonioje pilnoje vandens. Tol, kol nesugedo mano fotoaparatas. Suskubau skambinti pusseserei, kad paskolintų saviškį. Tačiau, kol jį parsivežėm, namie, kažkokiu būdu, baigėsi šiltas vanduo, o tas, kuris buvo vonioje – gerokai atšalo.
Modeliui turėjo būti labai šalta, ar užbaigėte fotosesiją?
Ačiū dievui, mano modelis buvo nuostabus ir sutiko šiek tiek pašalti ir padarėme gražių nuotraukų.
Kokie didžiausi sunkumai užklumpa dirbant fotografe?
Su rimtais sunkumais susidūrusi dar nesu. Tačiau man būtų šie: neprognozuojamas oras, daugybė valandų, praleistų prie kompiuterio, retušuojant nuotraukas – vargina labiau nei pats fotografavimo procesas.
Fotografo darbas – kaip nuosavas verslas. Jūsų nuomone, kokios savybės reikalingos norint būti puikiu fotografu?
Tokios savybės kaip kūrybiškumas, organizuotumas, racionalumas, drąsa, punktualumas yra reikalingos bet kuriame versle. Kad būtų galima tapti puikiu fotografu, reikia labai stengtis bei skirti tam daug laiko. Aš manau, kad reikia mokėti bendrauti (jei fotografuoji žmones) bei valdyti du dalykus: savo aparatą bei šviesą. Taip pat, labai svarbus estetinis pojūtis, jausmas. Visa tai yra nesibaigiantis mokymasis.
Ar turite mėgstamų fotografų tinklapių, kurių darbai Jus įkvepia?
Labiausiai mėgstu www.500px.com – tai pasaulinė fotografų bendruomenė, kur galima dalintis didžiulės raiškos nuotraukomis.
Kokia nuotrauka Jums mylimiausia?
Viena? Vienos neturiu. Yra nuotraukos, kurios buvo geriausios seniau, ir tos, kurios yra geriausios dabar. Negalėčiau vienos išskirti.
Fotografija, iš Jūsų pasakojimo, užima nemenką gyvenimo dalį, bet gal turite kitų pomėgių?
Mėgstu šiaip gyventi. Dievinu keliones, muziką, maisto gaminimą, lengvą sportą, filmus, teatrą, pasivažinėjimus dviračiais, sėdėjimą prie laužo, ledų valgymą ir daug daug kitų smagių dalykų!
Pabaigai, koks jūsų gyvenimo moto?
Žmogus suaugęs tampa tuomet, kai suvokia, kad suaugusieji neegzistuoja.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.