Jei vyras serga cukriniu diabetu, ar jo būsimi vaikai irgi sirgs?

Diabetas yra tik iš dalies paveldima liga, t.y. nėra taip, kad jį lemtų vienas kuris genas. Galima paveldėti tik polinkį į ligą, bet ją išprovokuoja kokie nors aplinkos faktoriai. Štai įrodymas – identiški dvyniai: jei vienas iš jų serga 1 tipo diabetu, antras suserga tik kas antru atveju. O jeigy vienas dvynys serga 2 tipo diabetu, antras suserga 3 atvejais iš 4.

Dauguma 1 tipo diabeto atveju būna paveldėtas polinkis iš abiejų tėvų. Dar nėra visiškai žinoma, kas tie aplinkos faktoriai, kurie jį išprovokuoja. Vienas jų gali būti šaltas oras – šis diabetas dažniausiai pasireiškia žiemą. Kiti faktoriai – virusai ir ankstyva mityba. 1 tipo diabetu rečiau suserga vaikai, kurie buvo maitinti krūtimi ir kurie vėliau pradėjo valgyti kietą maistą. Dar manoma, kad nemažai įtakos turi ir per sterilus gyvenimo būdas, kai žmogus anksyvoje vaikystėje mažai susiduria su mikrobais – 1 tipo diabetas dažniausias yra išsivysčiusiose šalyse, o pvz. Afganistane praktiškai niekas juo neserga.

2 tipo diabeto atveju paveldimumas turi daugiau įtakos, bet aplinkos faktoriai čia irgi svarbu. Rizikos faktorius yra viršsvoris, kuris irgi dažnai būna paveldimas. Šeimoje dažniausiai mitybos ir judėjimo įpročiai irgi būna vienodi. Tyrimai rodo, kad 2 tipo diabeto galima išvengti sveikai maitinantis ir daug judant.

O dėl paveldimo rizikos – vyrui, sergančiam 1 tipo diabetu, rizika susilaukti diabetiko vaiko yra 1 iš 17. Moteriai ta rizika mažesnė – jei susilaukė vaiko iki 25 metų, tada 1 iš 25, jei po 25-erių – tada 1 iš 100. Rizika padvigubėja, jei diabetu susirgote iki 11 metų.

Yra viena išimtis tai taisyklei. Maždaug 1 iš 7 žmonių, turinčių 1 tipo diabetą, serga tokiu sindromu, vadinamu 2 tipo poliglanduliniu autoimuniniu sindromu. Be diabeto, tokie žmonės dar serga skydliaukės liga bei turi prastai veikiančius antinksčius. Jei sergate tokiu sindromu, tada paveldėjimo rizika vaikui yra 1/2.

Mokslininkai bando ištirti, kaip nustatyti tikimybę, kad žmogui išsivystys diabetas. Pvz., dauguma baltųjų, sergančių 1 tipo diabetu, turi mutacijas HLA-D3 ir HLA-D4 genuose. Jeigu jūs ir jūsų vaikas turite mutacijas šiuose genuose, tada rizika yra didesnė. Dar mokyklinio amžiaus vaikams galima padaryti gliukozės testą – patikrinti, kaip organizmas reaguoja į gliukozę.

2 tipo diabetas paprasta eina per kartas. Iš dalies taip yra dėl to, kad vaikai iš tėvų perima netikusį gyvenimo būdą, bet svarbu ir genetika. Jei sergate 2 tipo diabetu, rizika, kad vaikas irgi sirgs yra 1 iš 7, jeigu diabetas jums buvo diagnozuotas iki 50 metų, ir 1/13, jei buvo diagnozuotas po 50 metų. O jei abu tėvai diabetikai, tada vaikams sirgti rizika yra 1/2.

http://www.diabetes.org/diabetes-basics/genetics-of-diabetes.html

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.