Niekada nebūna lengva, kai nutrūksta santuoka. Kad ir kokia būtų to priežastis – ir ar tai buvo jūsų iniciatyva, ar ne – atrodo, kad griūva pasaulis, ir atsiranda visokiausi skausmingi bei nemalonūs jausmai. Bet yra daugybė dalykų, kuriuos galite padaryti, kad ištvertumėte šį skausmingą laikotarpį ir judėtumėte į priekį. Pasimokiusi iš tokios patirties, galite net tapti stipresniu ir protingesniu žmogumi.
Skyrybos būna tokios skausmingos todėl, kad jos reiškia netektį – ne tik santykių, bet ir bendrų svajonių bei įsipareigojimų. Vedybinis gyvenimas prasideda su dideliu susijaudinimu ir viltimis dėl ateities. O kai jis nutrūksta, lieka tik nusivylimas, stresas ir sielvartas. Skyrybos mus išmeta į nepažįstamą teritoriją. Viskas būna sugriauta: jūsų rutina ir atsakomybės. namai, jūsų santykiai su vyro giminėmis ir draugais, ir netgi jūsų tapatybė. Skyrybos atneša netikrumą dėl ateities. Kaip jūs toliau gyvensite be vyro? Ar susirasite kokį kitą? Ar taip ir numirsite viena? Šita nežinomybė dažnai atrodo dar blogiau negu nelaiminga santuoka.
Atsigavimas po skyrybų sudėtingas dalykas. Bet svarbu žinoti (ir nuolat rpiminti sau), kad galite tai padaryti, ir padarysite. Bet dvasios išgijimas užima laiko, taigi turėkite kantrybės.
- Supraskite, kad normalu jausti skirtingus dalykus. Visai normalu, kad jaučiatės liūdna, pikta, išsekusi, įniršusi ir sutrikusi – ir šie jausmai gali būti intensyvūs. Galite taip pat nerimauti dėl ateities. Žinokite, kad visa tai su laiku silpnės.
- Padarykite sau pertrauką. Leiskite sau tam tikrą laiką būti mažiau aktyviai negu paprastai. Galite būti mažiau produktyvi darbe, mažiau rūpintis kitais negu anksčiau. Supermoterų arba supervyrų nebūna; pasilikite šiek tiek laiko nusiraminti ir pasikrauti energijos.
- Nekentėkite viso šito viena pati. Jausmų dalijimasis su šeima ir draugais gali padėti jums ištverti šį laikotarpį. Pagalvokite apie prisijungimą prie paramos grupės, kur galite pasikalbėti su kitais žmonėmis, esančiais panašioje situacijoje.
Leiskite sau pagedėti nutrūkusių santykių. Sielvartas – natūrali reakcija į netektį, o skyrybos reiškia daugelį netekčių: draugijos ir bendros patirties (nors ji ir ne visada buvo maloni), paramos – finansinės, intelektualinės, socialinės arba emocinės, taip pat planų, vilčių ir svajonių. Bet prisiminkite, kad gedulas yra būtinas, norint dvasiškai išgyti. Sielvartas yra kaip tik tai, kas leidžia jums paleisti senus santykius ir judėti į priekį. Ir nesvarbu, kokio stiprumo jūsų sielvartas, jis amžinai netruks.
Kai kurie patarimai dėl sielvarto po skyrybų:
- Nekariaukite su savo jausmais. Normalu turėti daugybę pakilimų ir nuosmukių ir jausti besipjaunančius jausmus, įskaitant pyktį, liūdesį, palengvėjimą, baimę ir sutrikimą. Svarbu atpažinti ir pripažinti tuos jausmus. Nors šie jausmai gali būti skausmingi, bandymas juos užspausti arba ignoruoti tik prailgins procesą.
- Kalbėkite apie savo jausmus. Net jei tai jums ir atrodo sudėtinga, svarbu surasti kokį nors būdą tai padaryti. Žinojimas, kad kiti žino, ką jaučiate, leis jums pasijusti ne tokiai vienišai su savo skausmu ir padės jums išgyti. Gali padėti ir dienoraščio rašymas.
- Prisiminkite, kad jūsų tikslas – judėti į priekį. Jausmų išreiškimas tam tikra prasme jus išlaisvina, bet svarbu neužstrigti ties neigiamais jausmais ir per daug analizuoti situaciją.
- Priminkite sau, kad dar turite ateitį. Kai pasižadate kokiam nors žmogui, susikuriate daug vilčių ir svajonių. Paleisti tas svajones iš rankų būna sunku. Gedėdama savo įsivaizduotos ateities, drąsinkitės tuo, kad greitai visa tai pakeis naujos viltys ir svajonės.
- Žinokite skirtumą tarp normalios reakcijos į skyrybas ir depresijos. Po skyrybų sielvartas gali jus paralyžuoti, bet paskui liūdesys pradeda po truputį praeiti. Taip po truputį pradedate judėti į priekį, diena po dienos. Bet jeigu taip ir jaučiatės užstrigusi liūdesyje, gali būti, kad jums prasidėjo depresija.
Labai svarbu gauti paramą iš kitų žmonių. Gal ir norisi jums pabūti vienai, bet jeigu save atskirsite nuo kitų, nuo to bus tik sunkiau. Nebandykite viso to iškęsti viena pati. Atsisukite į draugus ir šeimos narius, kuriais pasitikite. Ypač gali padėti tie, kurie patys patyrė ką nors panašaus.
- Leiskite laiką su žmonėmis, kurie jus paremia, vertina ir įkvepia jums energijos. Kai renkatės, į ką kreiptis, darykite tą protingai. Apsupkite save žmonėmis, kurie išlaiko teigiamą toną ir tikrai jūsų klausosi. Svarbu, kad ramiai galėtumėte sąžiningai kalbėti apie tai, ką šiuo metu iškenčiate, nesijaudindama kad jus teis, kritikuos arba nurodinės, ką jums daryti.
- Jei reikia, ieškokite pagalbos iš išorės. Jei nesiseka natūraliai gauti pagalbos iš kitų žmonių, pagalvokite apie psichologą arba paramos grupę. Svarbiausia, kad turėtumėte bent kokią vietą, kur galėtumėte būti atvira.
- Susiraskite naujų draugų. Jei jums atrodo, kad po skyrybų sugriuvo jūsų socialinis tinklas, pasistenkite sutikti naujų žmonių. Prisijunkite prie kokio interesų klubo, užsirašykite į kursus, įsitraukite į bendruomenės veiklą, tapkite savanore ar pan.
Skyrybos suteikia daug streso ir iš pagrindų pakeičia gyvenimą. Todėl svarbu tuo laikotarpiu pasirūpinti savimi. Elkitės su savimi taip, lyg sirgtumėte gripu. Daug ilsėkitės, stenkitės kuo mažiau susidurti su kitais streso šaltiniais gyvenime, ir jei galima, sumažinkite darbo krūvį.
- Kasdien skirkite laiko savęs palepinimui. Susidarykite raminančios ir atpalaiduojančios veiklos grafiką. Eikite pasivaikščioti į gamtą, klausykitės muzikos, pamirkite karštoje vonioje, nueikite pas masažistą, paskaitykite mėgstamą knygą, nueikite į jogos užsiėmimus, arba išgerkite puodelį šiltos arbatos.
- Kreipkite dėmesį į tai, ko jums reikia kiekvienu momentu, ir garsiai išreikškite savo poreikius. Gerbkite tai, kas jums atrodo tinkamiausia ir geriausia jums pačiai, nors tai ir skirtųsi nuo to, ko nori jūsų buvusysis arba kiti. Nebijokite pasakyti „ne“.
- Laikykitės rutinos. Skyrybos gali sutrikdyti beveik visas jūsų gyvenimo sritis, o tai dar labiau padidina stresą, nežinomybės jausmą ir chaosą. Jei grįšite į įprastą rutiną, tai suteiks jums tvarkos ir normalumo jausmą.
- Palikite sau laiko atsikvėpti. Pasistenkite tuoj po skyrybų nedaryti rimtų sprendimų, tokių kaip darbo keitimas arba kraustymasis į kitą miestą. Jei galima, palaukite, kol jus mažiau veiks emocijos, tada galėsite daryti geresnius sprendimus.
- Venkite skausmą skandinti alkoholyje, narkotikuose arba maiste. Skyrybų metu gali kilti pagunda daryti kas tik šauna į galvą, kad tik sumažintumėte skausmą ir vienatvės jausmą. Bet jeigu tam naudosite alkoholį, narkotikus arba maistą, nieko gero iš to nebus. Būtina surasti sveikesnių būdų.
- Susiraskite naujų interesų. Skyrybos – ne tik pabaiga, bet ir nauja pradžia. Pasinaudokite galimybe susirasti naujos veiklos ir interesų. Tai suteiks jums galimybę džiaugtis gyvenimu čia ir dabar, o ne gyventi prisiminimais.
http://www.helpguide.org/mental/coping_divorce_relationship_breakup.htm
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.