Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl formuojasi pėdų kauliukai ir yra siuresnių ties pirštais ir stipriai apspaudžiančių batų avėjimas, kuomet didysis pirštas yra stumiamas link kitų (iškreipiamas jo pagrindas), taip deformuojant pėdos kaulus ir formuojant pėdų kauliuką. Kuo aukštesni kauliukai, tuo didesnis krūvis tenka priekinei pėdos daliai. Žinoma, dažniausiai ši deformacija yra paveldimas dalykas (pėdos forma, raumenų struktūra ir kt.), todėl tai ne vien estetinė, bet ir medicininė problema. Moterims tai būdinga labiau nei vyrams ir didėjant amžiui, opėja liga, kuri ilgainiui tampa sunkiai, be operacijos, išgydoma. Pateikiame jums keletą būtų, kuomet operacija dar nereikalinga ir kuomet jie dar galėtų būti naudingi:
- Kuo dažniau vaikščiokite basomis, leiskite pirštams ir pėdai turėti pakankamai erdvės. Vaikščiokite nelygiu paviršiumi, tai stprins kojų pirštus, raiščius. Kartu su pirštais dirbs sąnariai. Ypač gerai yra vaikščioti smėliu.
- Peržiūrėkite avimą avalynę. Svarbu avėti avalynę, lengvinančią pėdos kauliuko spaudimą. Galite išbandyti ir specialią „basą“ avalynę arba labai minimalistinę. Jie yra suprojektuoti kaip baso vaikščiojimo simuliatoriai, todėl leidžia jūsų pirštams ir pėdai būti lanksčiai ir patogiai, perstato pėdos poziciją į jos natūralią ir stiprina pėdos raumenis. Taip, tokia avalynė nėra tinkama dalykiniams susitikimams ar vakarėliams, tačiau kasdienei veiklai ir laisvalaikiui gali pasitarnauti kaip puiki gydomoji priemonė. Tokią avalynę galite įsigyti ir internetu:
- Venkite aktyvių veiklų, sporto, kuomet visas svoris yra perkeliamas ant priekinės pėdos dalies, t.y. pagrindinio piršto ir jo kauliuko. Pavyzdžiui, baletas. Tai ne tik veikla, kuomet visas svoris tenka pėdos priekiui, bet jo metu pati koja yra stipriai suveržiama.
- Vietoj to naudokite namines gydymo priemones – darykite pratimus kojų raumenims stiprinti. Pratimai sulėtins kauliuko išsišokimo progresą, atitolins operacijos tikimybę. Atlikite šiuo pratimus kasdien. Neavėkite jokių batų:
- Ištieskite didįjį pėdos pirštą. Naudojant rankų pirštus tempkite ir tiesinkite didįjį pirštą ir stenkitės jį atstatyti į lygią liniją su kitais;
- Ištieskite likusius kojų pirštus. Atstatykite juos tiesiai į priekį ir palaikykite 10 sekundžių. Tuomet susukite/sutraukite, lyg ražytųmėtės, juos 10-iai sekundžių. Kartokite keletą kartų;
- Lankstykite pirštus. Iš abiejų jų pusių, kiekvieną jų, naudojant šiek tiek fizininės jėgos, prispauskite prie grindų ar sienos, palaikykite po 10 sekundžių, atleiskite. Kartokite keletą kartų.
- Avėkite specialų pėdų kauliukų įmovą. Ar tarpupirščių įdėklus, kurie padeda pirštams laikytis vienoje linijoje. Šių priemonių galite rasti vaistinėse.
- Apvyniokite pėdos priekį ir pirštus, atstadydama juos į normalią poziciją. Jūsų pirštai gali prisitaikyti prie normalios pozicijos po savaitės ar dviejų, jei bus apvynioti audinio juosta. Dėl šio proceso tikslesnio taikymo jūsų atveju reikėtų pasikonsultuoti su ortopedu.
- Palengvinkite skausmą. Pratimai ir įvairios įmovos yra labai geri metodai, tačiau skausmo jie taip greit nepašalina. Jį šalinti galite šitaip:
- Mirkykite kojas šiltame vandenyje 20 minučių. Šiluma suminkštins sąnarius ir palengvins skausmą;
- Dėkite ledo kompresą. Jei problema paūmėjusi, šis sprendimas geras. Į plastikinį maišelį įpilkite ledo, suvyniokite į minkšto audinio rankšluostį ir apvyniokite priekinę pėdos dalį kelis kartus per dieną, 20-ies minučių intervalais;
- Galite vartoti nesteroidinius, priešuždegiminius vaistus, pvz., Ibuprofen‘ą. Jis sumažins skausmą.
Jei visa tai nei kiek nepadės ir nepalengvins skausmo, kreipkitės į gydytoją. Gali būti, jog jums tikrai reikalinga operacija, kad ir kaip jos nesinorėtų.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.