Atsakymas #1:
Jai gydyti piliukių ar niekas nesugalvojo. O štai, kodėl klaustrofobija žmones kankina mokslininkai teigia žiną – žmonių, kenčiančių klaustrofobiją, tyrimai parodė, kad dauguma jų gimė pridusę. Todėl reikėtgų apie tai pasikalbėti su artimais žmonėmis
Su klaustrofobija reikia kovoti ilgai ir pamažu, nes tokie „ligoniai“ vengia kalbėti apie savo problemą ir stengiasi kuo greičiau pamiršti nemalonius įvykius, susjusius su uždara erdve ir prie jos nesiartinti. Tad reikia šia tema su jais atsargiai kalbėti. Nesiūlyti važiuoti liftu, pavyzdžiui, netrankyti durų. Nepasakoti jokių atsitikimų – nei o
Pirmiausia reikėtų pratintis įeiti į uždaras patalpas – iš pradžių į didesnes, o pakui vis į mažesnes. Svarbiausia, kad iš jų būtų galima išeiti tik panorėjus, nesikankinus – svarbiausia neatsidurti ten, kur galima nesulaukti pagalbos. Tada beliks pagalvoti, kad ta baimė yra perdėta, nes niekas nenutinka nuo buvimo mažoje erdvėje. Nauda visada turi imti viršų prieš baimę. Tokie bandymai turėtų būti, kai kažkas būtų šalia – galėtų padrąsinti.
Atsakymas #2:
Klaustrofobijos išgydyti neįmanoma, bet gydymo dėka simptomai gali pasidaryti retesni ir lengvesni. Dauguma pacientų, praėję gydymą, gali vėl gyventi normalų gyvenimą.
Reikėtų dėl to pasikalbėti su gydytoju. Pažintinė elgesio terapija padeda klaustrofobikams atsipalaiduoti ir kontroliuoti save, kai pradeda reikštis klaustrofobijos simptomai. Tose situacijose, kurios anksčiau tau iššaukdavo klaustrofobijos priepuolius, ilgainiui pradėsi mažiau stresuoti. Pradėjusi terapiją, susikursi planą, kaip valdyti neigiamus jausmus, iškylančius klaustrofobijos priepuolių metu.
Pacientai taip pat gali save pripratinti prie tokių situacijų, kurios jiems iššaukdavo klaustrofobiją. Kuo dažniau patiri tave gąsdinančią situaciją, tuo mažiau nerimo ji tau kels. Gali pabandyti užsirašinėti tokias užduotis į knygelę – pvz., važiuoti liftu arba nueiti į šiaip kokią ankštą erdvę. Kai tai padarysi, rašykis savo patirtį į dienoraštį. Apie tą veiksmų planą pasikalbėk su gydytoju, tada iš jo sulauksi paramos, kuri tau padės nugalėti klaustrofobijos simptomus.
Dar viena mintis – pasikalbėti su gydytoju apie nerimastingas mintis, kurios tau lenda į galvą susidūrus su klaustrofobiją iššaukiančiomis situacijomis. Papasakok apie iracionalias mintis, kurios užpuola priepuolių metu. Gydytojas gali užtikrinti, kad tokios mintys neturi jokio ryšio su tikrove, ir tavo įsivaizduojami scenarijai niekada neįvyks.
Kai susiduri su klaustrofobija, pradėk naudoti relaksacijos metodus. Pabandyk tokius metodus kaip raumenų įtempimas ir atpalaidavimas. Arba įsivaizduok kokią gražią vietą, tokią kaip tavo mėgstamiausia atostogų vieta. Pasistenk galvoti apie ką nors kitą, o ne siaubą, kad tokioje situacijoje, kur gali tave užpulti klaustrofobija, išliktum rami.
Taip pat pasitark su gydytoju apie galimą vaistų vartojimą – tai gali būti antidepresantai arba vaistai nuo nerimo, tokie kaip „Xanax“. Paprašyk gydytojo parinkti vaistus pagal tavo simptomus. Vaistai sutrikimo neišgydys, bet padės tau daugmaž normaliai gyventi ir sušvelnins klaustrofobijos simptomus, Paklausk gydytojo, koks tau būtų tinkamiausias vaistų ir terapijos derinys.
http://www.livestrong.com/article/94950-claustrophobia-tips/
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.