Pelėsis yra grybas, pasireiškiantis įvairiomis spalvomis – baltas, žalias, juodas, pilkas ir formomis, todėl nėra labai paprasta tą padaryti, tačiau jei norite išsiaiškinti, ar name/bute yra įsiveisęs pelėsis, bandykite sekti šiais žingsniais:
1. Pažiūrėkite, ar nesimato ant sienų vandens dėmių. Jos yra ženklas ir niša pelėsiui veistis;
2. Užuoskite kvapą virtuvėje ir vonioje ar kitose patalpose, per kurias eina vandentiekis. Jei jaučiate kitokį, pelėsio kvapą, reikėtų gerai apžiūrėti sienų sijas, kampus ir sujungimus. Taip pat lubas, grindis;
3. Gerai patikrinkite ir vietas aplink vandentiekio vamzdžius, langus, palei stogą (nuolatinės vandens sankaupos vietos leidžia veistis grybo sporoms – pelėsiui); patikrinkite pastato dalis, tvirtai sujungtomis lubų konstrukcijomis, tarp kurių gali kauptis drėgmė – pelėsių oazė.
4. Venkite namų, kuriuose prasta ventiliacija, daug augalų, kuriems reikalinga ypatinga drėgmė ir dėl to jie yra perlaistomi, ir stebėkite namų priežiūros įpročius, ar yra ignoruojama esanti drėgmė, ar patalpos nevėdinamos ir nedžiovinamos.
5. Naujos statybos namuose turėtų būti įrengta oro nepraleidžianti konstrukcija, kuri turėtų gerinti namo izoliaciją ir neleisti susidaryti sąlygoms kauptis pelėsiui. Reikia patikrinti instaliacijas ir pažiūrėti ar už jų nesikaupia drėgmė ir nesiveisia pelėsis.
6. Pabandykite paklausti parduodančiojo asmens apie šią potencialią problemą. Žinoma, retas, kuris pasakys apie tai, ypač, jei tai nėra matoma. Tačiau paklauskite, ar pro langus kada nors pratekėjo vanduo, ar vamzdžiai nebuvo pratrūkę, jei buvo, kaip patalpos buvo džiovinamos ir pan. Kalbėkite su pardavėju apie šias potencialias problemas tol, kol įsitikinsite namo kokybe.
7. Žinoma, geriausia, perkant namą, pasikviesti ekspertą, kurio darbas patikrinti visus šiuos problematiškus aspektus. Jei po patikros jie nėra linkę kalbėtis, paklauskite, ar nepastebėjo pelėsio ženklų. Tiesa, kai kurie ekspertai tokius dalykus pažymi savo ataskaitoje.
Tai yra keletas dalykų, kuriuos pati galite patikrinti.
Turto izoliacija yra nurodyta projekte, tačiau projektas nebūtinai atitinka realybės. O kadangi sienos dėl aiškumo nieks gręžti neleis, tenka pasitikėti projektu. Tačiau jei nesate ekspertas vargu ar projektas padės susigaudyti statinio kokybėje, šiuo atveju reiktų kreiptis į statybų ekspertą, kuris padėtų susigaudyti projekte, taip pat padėtų atpažinti bent išorinius defektus. Taip pat siūlyčiau atlikti buto/namo/kotedžo termoviziją, kurioje matytųsi šilumos patekimas į išorę, tai taip pat labai svarbus rodiklis renkantis būstą, nuo to priklauso ir statinio kokybė, bei būsimi Jūsų šildymo kaštai. Aišku galite pasinaudoti įmonių,kurios atlieka nekilnojamojo turto būklės įvertinimus paslaugomis, tai Jums kainuotų nuo 350-500 Lt. Bet kuriuo atveju norint išvengti problemų ateityje būtina įsivertinti Būsto kokybę, tik reikia pasirinkti Jums priimtiną būdą ar ekspertą.
Pelėsį atpažinti visų pirma reiktų pagal kvapą, įėjus į būstą, kuriame gyvena pelėsis visų pirma jaučiamas kvapas. Dažniausiai jį galima rasti kampuose netoli lango. Pelėsis yra panaikinamas ir šalinamas. Taip pat naujos statybos bute/name reiktų dažniau vėdinti, norint išvengti pelėsio.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.