Yra žinoma, jog lauro medžiai yra kilę iš Viduržemio jūros regiono, todėl jiems reikalinga saulė, drėgmė ir maistingomis medžiagomis praturtinta žemė, reikėtų vengti auginti jį minusinę °T pasiekiančiose vietovėse. Medžiai gali išaugti daugiau nei iki 12 m aukščio, tai reiškia, jog ilgai kambariniu augalu jis būti negali. Vis tik yra pateikiama keletas būdų, kaip prižiūrėti lauro medį ir užsiauginti prieskonį savo namų reikmėms:
– lauro medžiai, mėgdami šilumą ir drėgmę, gali būti auginami specialiuose, platesniuose vazonuose, induose, o orams atšalus įnešami į vidų, šiltas patalpas, kuriose jis galėtų peržiemoti. Auginami tokiu principu, jie užauga tik iki ~ 20 cm aukščio, tačiau visapusiškai „pilni vaisių“.
– lauramedžiui reikalinga organinėmis medžiagomis prisotinta, gerai paruošta (ne per sausa, ne per šlapia) dirva ir tiesioginiai saulės spinduliai. Taip pat jam reikalinga erdvė, todėl nesodinkite šalia kitų augalų, augdamas lauro medis plėsis. Jis mėgsta drėgmę, todėl apsvarstykite mulčiavimo (padengimo medžiaga, kuri sulaiko drėgmę ir neleidžia žemei perkaisti) galimybę ir esant jaunam laistykite reguliariai, dažnai.
– jei auginate medį specialiame vazone ar inde, venkite sodinti jį į terakotinę (molingą, degintą) žemę, vietoj to naudokite prekyboje esantį dirvožemį, pasižymintį geromis drėgmės charakteristikomis, pvz., vermikulitą (mineralas, ekologiškai švari ir sterili medžiaga, atsparus mikroorganizmų veiklai, nepūna, jame nesiveisia vabalai) arba vandens rutuliukus, skirtus augalams drėkinti (pagaminti iš saugaus biogelio, išbrinkę vandeny, atiduoda drėgmę augalams).
– medis mėgsta saulę ir šilumą, tačiau jei auginate jį viduje, nelaikykite jo prie radiatorių, šildytuvų, židinių ir kt., nenatūralios šilumos, vietų. Tačiau stenkitės, kad kuo ilgesnį paros metą augalas turėtų natūralios saulės šviesos.
– netręškite augalo, jei jis „žiemoja“ viduje. Palaukite iki pavasario. Jei ištisus metus augalas auga viduje, pabandykite porai savaičių pavasarį išnešti jį į kiemą, augalui natūralesnė aplinka bus į naudą.
– norėdama dauginti, atkirpkite 10-12 cm ilgio augalo šakelę (-es). Naujus augalus geriausia pradėti vasaros pabaigoje. Gerai ją (-as) maitinkite, drėkinkite ir šildykite – konservuokite – specialiame vazone. Persodinkite ateinantį pavasarį.
– „imti derlių“ reikėtų ne anksčiau kaip tuomet, kai augalas jau yra kelerių metų „amžiaus“. Prieš naudojimą, lapeliai turi būti išdžiovinti, švieži jie turi stipriai jaučiamą kartumo skonį. Optimaliausias laukimo/džiovinimo laikas turėtų būti nuo 48 iki 72 valandų. Nepaisant to, kad parduotuvėje perkame stipriai sudžiovintus lauro lapelius, lapai turi efektyviausią kvapą ir skonį, kuomet džiovinti 48-72 val. Reikia rinktis didesnius lapus (jie senesni), nes jų skonis ir kvapas intensyvesnis ir labiau tinkamas prieskonimui.
Šis augalas mėgsta šviesią, bet ne itin saulėtą vietą. Vasarą geriausiai jaučiasi sode arba balkone, o žiemą reikalinga vėsi patalpa. Tinka auginti ant rytinių ir vakarinių palangių, vėsioje patalpoje – ir ant šiaurinių. Galima laikyti ir virtuvėje.
Lauramedis pakenčia iki -5?C šalnas, stiebai nušąla esant 12-15 ?C šalčio.
Pirmuosius 3 metus lauramedžiai persodinami kasmet, vėliau – kas 2-3 metus. Kasmet pakeičiamas viršutinis žemės sluoksnis. Žemės sudėtis didelės reikšmės neturi. Svarbu, kad būtų ne per sunki ir derlinga. Tinkamiausias – kompostas. Norint pristabdyti intensyvų jaunų augalų augimą, persodinant šiek tiek patrumpinamos šaknys.
Laistoma reguliariai, tręšiamia kas 2 savaites mineralinėmis arba organinėmis trąšomis (žiemą laistome saikingai, netręšiame).
Jei šį augalą vasarą laikysite lauke, o žiemą vėsioje patalpoje ir išauginsite jį didelį, tai lauro lapais apsirūpinsite: jie skinami lapkričio – gruodžio mėnesiais,džiovinami vėsioje, gerai vėdinamoje vietoje. Ištisus metus kambaryje laikomi lauramedžiai auga, bet jų lapai beveik bekvapiai.
Ištisus metus galite lauramedį pasidauginti auginiais arba nusipirkti vieną augalą parduotuvėje. Dažniausiai jis auginamas kubile paliekant vieną pagringinį stiebą ir karpant pageidaujama forma. Genimas pavasarį.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.