Geras sugebėjimas įtikinėti būna labai naudingas ir versle, ir asmeniniuose santykiuose. Ar jūs norėtumėte įtikinti klientą įsigyti stambų pirkinį, ar tėvus, kad leistų jums ilgiau kur nors užsibūti savaitgaliais, svarbu surasti rimtą argumentą, gražiai jį pateikti ir suprasti tą žmogų, su kuriuo ginčijatės – tada galėsite bet ką įtikinti bet kuo.
1. Gerų argumentų sukūrimas
- Atlikite savo namų darbus. Įsitikinkite, kad suprantate savo požiūrį, ar tai būtų koks subjektyvus dalykas, ar ginčytumėtės dėl kokio moralinio klausimo, tokio kaip mirties bausmė. Pirma susiraskite faktų. Jei bandote ką nors parduoti, pvz., mašiną, jums reikės sužinoti viską apie ją, o taip pat ir apie kitas mašinas, kurios varžosi su jūsiške.
- Apibrėžkite diskusijos terminus. Kai kuriems ginčams jums reikės žinoti kai ką daugiau negu vien faktus. Nešvaistykite veltui laiko ginčydamiesi ar Eifelio bokštas gražus, ar ne, jeigu bandote įtikinti, kad tai Paržiaus ikona. Apibrėžkite terminus. Ar tai moralinis klausimas? Ar estetinis? Ar koks nors žmogaus teisių ir laisvių reikalas? Pvz., jei norite ką nors įtikinti, kad Laisvės statula yra gražesnė negu Eifelio bokštas, jums reikės pakankamai daug sužinoti apie architektūrą ir estetiką, taip pat kai kuriuos faktus, pvz., kokio aukščio abu pastatai, kas juos sukūrė, ir pagal kokius kriterijus juos reikėtų vertinti.
- Vystykite savo protavimą. Protingai ginčytis – tai tas pats, kaip konstruoti stalą: norite, kad pagrindinė mintis laikytųsi ant atramų, taip kaip stalviršis laikosi ant kojų. Jei neturite atramų ir įrodymų, jūsų stalas tėra tik medienos plokštė. Jei, pvz., pagrindinė jūsų mitis yra „Modenus menas yra nuobodus“, kuo galite pagrįsti tokį tvirtinimą? Ar savo teiginį grindžiate menininkų motyvacija? To meno mįslingumu? Ar populiarumo trūkumu „paprastų“ žmonių tarpe? Pateikite argumentų, ir jūsų požiūris sustiprės.
- Paremkite savo protavimus tikrais pavyzdžiais ir įrodymais. Jums reikėtų naudoti įsimintinus ir pritrenkiančius pavyzdžius, iliustruojančius jūsų požiūrį. Jei norite ką nors įtikinti, kad „Bitlai“ buvo geriausia visų laikų grupė, bus sunku, jei neprisiminsite, kaip vadinosi „vienas jums patikęs jų albumas“.
- Duokite centimetrą, gaukite kilometrą. Jei priimsite kokį nors nedidelį pašnekovo argumentą ir parodysite, kad galite ir apsigalvoti, ir kad abu sutinkate dėl kai kurių tos temos aspektų, tai patrauks pašnekovą į jūsų pusę. Skirtumas tarp diskusijos ir ginčo yra toks, kad ginčas būna išmestas už racionalumo ribų ir valdomas tik žmogaus ego.
2. Gražus argumentų pateikimas
- Būkite toks pat savimi pasitikintis kaip ir kategoriškas. Nesvarbu ką mėginate įrodyti, jums padės, jei tuo tikrai tikėsite. Būti kategorišku nereiškia būti nepakeičiamu arba agresyviu. pasitikėkite savąja ginčo puse, bet būkite atviras ir alternatyvoms. Pateikite save kaip to dalyko žinovą naudodamasis gerais pavyzdžiais ir šnekėkite taip, kad žmogus lengvai jumis patikėtų. Jei norite ką nors įtikinti, kad esate teisus dėl Bitlų, pirmiausia pasistenkite, kad atrodytų, jog jūs žinote, ką sakote, kai eina kalba apie jų miziką.
- Eikite į asmeniškumus. Kadangi nepatvirtinti įrodymai gali būti laikomi logiškai klaidingais, bus įtikinamiau, jei apeliuosite į žmogaus jausmus ir užuojautą, papasakodami ką nors asmeniško šia tema. Tai nebūtinai bus „įrodymas“, bet gali skambėti pakankamai įtikinamai. Jei norite ką nors įtikinti, kad mirties bausmė yra blogai, turėsite apeliuoti į jų moralės jausmą – visiškai emocinį argumentą. Sužinokite visokių istorijų apie neteisingai įkalintus žmones, laukiančius mirties bausmės, ir emocingai papasakokite jų istorijas.
- Išlikite ramus. Šaukti kaip bepročiui yra tikrai prastas būdas įtikinti, kad esate teisus. Daug geriau yra pasitikėti jūsų pateikiamais faktais, įrodymais, kuriais naudojatės pagrįsti savo nuomonę, ir jūsų atnešama perspektyva.
3. Oponento supratimas
- Užsičiaupkite ir paklausykite. Daugiausiai kalbantis žmogus nebūtinai laimi ginčą arba kuo nors įtikina. Dažnai žmonės nepasinaudoja šiuo argumentų dėliojimo būdu – išmokti atidžiai klausytis. Nors gal tai ir neatrodo kaip aktyvus būdas įtikinėti, jei išklausysite kito žmogaus argumentus, jums bus lengviau jį įtikinti alternatyvomis. Išmokite sužinoti apie jų tikslus, tikėjimus ir motyvacijas, dėl ko jie galvoja būtent taip.
- Šnekėkitės mandagiai. Žiūrėkite žmogui į akis, kalbėkite tolygiu balsu, ir išlikite ramus diskusijos metu. Klausinėkite pašnekovo ir aktyviai klausykitės, kai jis kalba. Niekada nepertraukinėkite per sakinio vidurį ir visada būkite mandagus. Jūs niekada niekuo neįtikinsite žmogaus, jei jam atrodys, kad jūs jo negerbiate, taigi parodykite žmogui, kad jį gerbiate ir būkite pakankamai geras, kad užsitarnautumėte jo pagarbą.
- Sužinokite apie kito žmogaus prieštaravimus ir motyvacijas. Jei žinote, ko nori tas žmogus, turėsite daugiau galimybių jam tai duoti. Kai suprasite, kokios motyvacijos slypi už jo požiūrio, išsakykite savo argumentus tokiais žodžiais, kad žmogus juos suprastų.
- Igykite žmogaus pasitikėjimą. Pasistenkite jį užjausti ir susitapatinti su jo požiūriu, kur reikia pripažindamas jo argumentus, bet vis tiek pasistenkite, kad jis pakeistų savo požiūrį. Jeigu jį įvarote į kampą, iš kurio jis negali ištrūkti, vadinasi, jūs jį įtikinote, ir jis pripažįsta, kad apsigalvoti verta.
http://www.wikihow.com/Convince-Anyone-of-Anything
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.