Laimė yra tai, ką visi bandome atrasti ir išlaikyti. Nėra tokių žmonių, kurie visą laiką būtų laimingi ir patenkinti, bet kai kurie jaučia didesnę pilnatvę negu kiti. Tyrimai parodė, kad laimė beveik nepriklauso nuo materialių poreikių, turtų arba pasiekimų – tai susiję su požiūriu į gyvenimą, asmeninių santykių kokybe. Norėdama būti laiminga, vadovaukis šiais patarimais.
- Būk optimistė. 8-ajame dešimtmetyje tyrėjai tyrė žmones, kurie laimėjo dideles sumas loterijose ir atrado, kad praėjus metams jie buvo nė kiek ne laimingesni už žmones, kurie nieko nelaimėjo. Ta vadinamoji hedoninė adaptacija rodo, kad kiekvienas mūsų turime po tam tikrą bazinį laimės lygį. nesvarbu kas nutiktų, gero ar blogo, tai mūsų laimės pojūtį paveikia tik laikinai, ir mes linkę paskui vėl sugrįžti į buvusį lygį. Vieni žmonės turi aukštesnį bazinį laimės lygį, kiti žemesnį, ir tai iš dalies priklauso nuo genetikos, bet tam taip pat nemažai įtakos daro ir mąstymo būdas. Gali sau padėti užsirašydama visokias geras smulkmenas, kurios tau nutiko tą dieną. Taip pat jauskis dėkinga už tai, ką turi. Tai labai veiksmingas būdas būti laimingu. Į stiklinę žiūrėk kaip į pusiau pilną, o ne pusiau tuščią. Išsiskyrei su vaikinu? Dabar turėsi galimybę ieškotis kito! Netekai darbo? Dabar galėsi ieškotis geresnio! Galvok, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera.
- Pasikliauk nuojauta. Viename tyrime dviejų žmonių grupių paprašė išsirinkti plakatą parsinešimui namo. Vienos grupės paprašė paanalizuoti savo sprendimą, pasverti visus „už“ ir „prieš“, o kitos grupės paprašė tiesiog pasikliauti nuojauta. Po dviejų savaičių ta grupė, kuri pasikliovė nuojauta, labiau džiaugėsi savo plakatu negu ta, kuri analizavo savo sprendimą. Todėl kai tau reikės ką nors rinktis iš dviejų ar trijų dalykų, tiesiog pasirink tai, kas tau atrodo geriausia.
- Priimk save tokią, kokia esi. Tai reiškia, priimk savo įpročius, asmenybę, klaidas, tai, kaip tu kalbi, savo balsą, o svarbiausia – Save. Stenkis patogiai jaustis savame kailyje ir skleisk kitiems pasąmoningą žinią „Arba priimi mane tokią, kokia esu, arba eini po velnių“. Tai yra, nieko neatsiprašinėk už savo asmenybę, balsą, įpročius (gerus ar blogus); prisimink, kad visuomet atsiras kas nors, kam patiksi tokia, kokia esi. Pvz., jei nori apsirengti keistais, bet tau patinkančiais drabužiais, tai ir apsirenk, niekas tau nedraudžia. Tai gilesnis žingsnis link gerų santykių su savimi.
- Užsidirbk pakankamai pinigų pagrindiniams poreikiams – maistui, būstui ir drabužiams. Jei uždirbsi daugiau, tai nereiškia, kad būsi laimingesnė. Prisimeni, ką minėjau apie loterijos laimėtojus? Staiga užgriuvę kalnai pinigų laimės jiems neatnešė. Jei tik uždirbi tiek, kiek būtinai reikia, papildomos pinigų sumos tavo laimės pastebimai nebepaveikia, ją paveikia tik tavo optimizmo lygis. Tiesa, patogumo lygis gali ir didėja su atlyginimu, bet patogumas laimės neatneša, atneša tik nuobodulį.
- Elkis su savo kūnu taip, lyg jis būtų nusipelnęs laimės. Tavo smegenys nėra vienintelis organas, nusipelnęs laimės. Tyrėjai atrado, kad pagrindiniai faktoriai tampant ir liekant laimingu yra sportas, sveikas maistas ir reguliarus miegas.
- Lik arčiau šeimos ir draugų. Arba persikelk kur nors arčiau jų, kad galėtum dažniau juos lankyti. Mes gyvename mobilioje visuomenėje, kur žmonės pastoviai kraustosi ten, kur randa darbą, dažnai ir į užsienį. Mes taip darome, nes manoma, kad daugiau uždirbdami būsime laimingesni, bet iš tikrųjų daug daugiau štakos laimei daro mūsų santykiai su šeima ir draugais.
- Būk užjaučianti. Užuojauta – tai ko nors gero padarymas žmogui, kuriam to reikia. Smegenų skenavimo tyrimas (kai mokslininkai stebi smegenis tuo metu, kada žmonės ką nors galvoja arba veikia) parodė, kad žmonės jaučiasi lygiai laimingi stebėdami, kaip kiti duoda labdarą, kaip ir patys gaudami pinigus! Gali, pvz., pasidaryti savanore, arba duoti kokiam vargšui žmogui maisto ar drabužių. Skleisk laimę aplink save dalydama dovanėles. Tai irgi padidins tavo laimę – iš tikrųjų dovanos davėjo smegenyse pasigamina daugiau dopamino (neurotransmiterio, atsakingo už laimę) negu dovanos gavėjo smegenyse!
- Dalyvauk giluose, prasminguose pokalbiuose. Arizonos universiteto (JAV) psichologo darytas tyrimas parodė, kad laimės jausmas padidėja, kai mažiau leidi laiko paviršutiniškiems pokalbiams ir daugiau – giliems ir prasmingiems.
- Rask laimės tame darbe, kurį dirbi. Daugelis žmonių tikisi, kad pasidarys labai laimingi, kai gaus tam tikrą darbą arba padarys karjerą. Bet iš tyrimų aišku, kad tavo optimizmo lygis ir santykių kokybė užgožia pasitenkinimą, kurį gauni iš darbo. Būdama teigiamai nusteikusi, bet kokiame darbe įžvelgsi ką nors gero; o jeigu turėsi gerus asmeninius santykius, tau nereikės ir darbo, kad jaustumeis reikšminga. Atrasi prasmę bendravime su žmonėmis, kurie tau rūpi. Tai nereiškia, kad nereikia stengtis gauti darbo, kuriame būtum laimingesnė; reikia tik suprasti, kad darbo gebėjimas padaryti tave laimingesne yra gana menkas, palyginti su tavo požiūriu į gyvenimą ir santykiais su žmonėmis.
- Šypsokis. Moksliškai įrodyta, kad kai šypsaisi, pakyla nuotaika, nesvarbu ar esi laimingas, ar ne. Todėl jeigu gali, visą laiką šypsokis! Žmonėms, kurie skausmingų medicininių procedūrų metu šypsojosi, skaudėjo mažiau negu tiems, kurie nesišypsojo.
- Atleisk. Koledžo studentų tyrimai parode, kad atlaidumas daro nemažai įtakos širdies ir kraujagyslių sveikatai. Galima sakyti, atlaidumas tikrąja tų žodžių prasme gydo širdį. Nrs ir nėra žinoma, kaip tiksliai tai veikia, tyrimų duomenimis, tai gali mažinti stresą.
- Susirask draugų. 2010 m. amerikiečių tyrimas parodė, kad reguliariai lankantys bažnyčią žmonės būna labiau patenkinti gyvenimu negu nelankantys bažnyčios. Kritinis faktorius – tai draugų susiradimas bažnyčioje. Lankantys bažnyčią žmonės, kurie neturėjo gerų draugų, nebuvo laimingesni už nelankančius. Kai tyrėjai palygino žmones, turinčius vienodą skaičių draugų, tie, kurie turėjo draugų iš bažnyčios, buvo labiau patenkinti gyvenimu. Toks skirtumas yra dėl draugysčių, paremtų bendrais interesais ir tikėjimu. Todėl jei bažnyčia tau neįdomu, pagalvok apie ką nors kitą, kam jauti aistrą, ir susirask tuo besidominčių draugų.
Linkiu laimės 🙂
http://www.wikihow.com/Be-Happy
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.