Vandenį taupyti tikrai yra svarbu – ne tik kad sutaupai pinigų, bet ir gaunasi mažiau nuotėkų, o tai reiškia – mažiau ir teršimo. Taigi tam yra tokie būdai:
- Pažiūrėkite, ar niekur nevarva kranai. Net esant mažam varvėjimui, galite prarasti 75 litrus per parą, o esant smarkesniam varvėjimui – gerokai daugiau.
- Nenaudokite tualeto kaip peleninės arba šiukšliadėžės. Pažiūrėkit, kiek vandens prarandate kiekvieną kartą, kai jį nuleidžiate.
- Patikrinkite, ar neleidžia tualeto bakelis. Įmeskite ten truputį maistinių dažų, ir jeigu per 30 minučių dažų atsiranda ir klozete, vadinasi, bakelis leidžia ir reikia jį pataisyti.
- Tikrindami, ar nėra slaptų vandens pratekėjimų, naudokitės vandens matuokliu. Žiūrėkite į matuoklį dviejų valandų laikotarpiais, kai nenaudojate vandens. Jeigu parodymai būna pasikeitę, kažkas kažkur leidžia vandenį.
- Įsitaisykite vandenį taupančias dušo galvutes ir mažos tėkmės krano aeratorius. Taip pat maudykitės duše kuo trumpiau, nes kiekviena nereikalinga minutė „suėda“ dešimtis litrų vandens.
- Įsidėkite į tualeto bakelį plastikinius butelius arba srovės stiprintuvą. Tam, kad būtų sunaudojama mažiau vandens, į du plastikinius butelius įberkite 2.5-5 cm smėlio arba akmenukų, kad jie daugiau svertų. Pripildykite butelius vandeniu, užsukite dangtelius ir įdėkite juos į tualeto bakelį, taip, kad jie neliestų judančių mechanizmų. Arba galite įsigyti nebrangų srovės stiprintuvą. Žiūrėkite, kad bakelyje liktų bent 12 litrų vandens, kad būtų galima normaliai nuleisti vandenį.
- Jei naudojatės boileriu, izoliuokite vandens vamzdžius šilumai nepralaidžia medžiaga. Taip greičiau ateis karštas vanduo ir mažiau reikės leisti vandens, kol jis sušils.
- Trumpiau prauskitės po dušu. Kol muiluojatės, galite užsukti dušą, po to vėl paleisti vandenį. Keturių minučių trukmės dušas sunaudoja vidutiniškai 75-150 l vandens.
- Valydamiesi dantis, užsukite vandenį vos sušlapinę dantų šepetuką. Visai nėra reikalo leisti vandenį, kol valaisi dantis, užtenka prisipilti stiklinę vandens burnos išskalavimui.
- Vyrams: skustuvą skalaukite kriauklėje. Pripildykite kriauklę trupučiu vandens ir išskalaukite skustuvą – taip labiau taupysis vanduo negu jį plaunant po tekančiu vandeniu.
- Indaplovę arba skalbyklę paleiskite tik tada, kai jos būna visai pilnos. Arba kai kuriose skalbyklėse galima nustatyti, kad prileistų tik pusę tūrio vandens. Geriau pakeisti senas skalbykles bei indaploves naujomis, kurios labiau taupo vandenį.
- Kai plaunate indus rankomis, neskalaukite indų po tekančiu vandeniu. Jei turite dvigubą kriauklę, į vieną pusę pripilkite vandens su plovikliu, į kitą – skalavimui. Jei kriauklė tik viena, išplautus indus sudėkite į didelį dubenį ir ten juos išskalaukite, pripylę vandens.
- Neleiskite vandens, valydami daržoves. Nuplaukite jas sudėję į dubenį arba į užkimštą kriauklę.
- Šaldytuve laikykite butelį geriamo vandens. Jei geriate iš krano, tada dažnai tenka nuleisti šiek tiek vandens, kad atbėgtų šaltas, o tai yra vandens švaistymas.
- Jei turite sodą, sodinkite sausrai atsparias gėles bei kitus augalus, kad nereikėtų jų laistyti.
- Aplink medžius ir kitus augalus užbarstykite mulčiaus. Mulčius ir saugo nuo piktžolių, ir sulaiko drėgmę.
- Nelaistykite to, ko nereikia. Laistymo įrenginius išdėliokite taip, kad jie laistytų sodą arba veją, o ne takelius ar šaligatvį.
- Laistykite veją tik tada, kada tikrai reikia. Tai galite patikrinti užlipę ant žolės. Jei ji iškart atsitiesia, tada jai drėgmės pakanka, o jei lieka prigulusi – jau reikia laistyti.
- Gerai palaistykite veją. Darykite tai tol, kol vanduo gerai įsigers iki šaknų, nes jei tik apipurkšite vandeniu, jis išgaruos nedavęs jokios naudos. Ant vejos padėkite tuščią skardinę nuo tuno – kai ji prisipildys, vadinasi, jau palaistėte pakankamai.
- Laistykite iš ryto ir venkite tą daryti vėjuotu oru. Geriau laistyti ryte, negu vakare, nes taip apsaugote nuo grybų augimo. Laistymas ryte arba vakare taip pat apsaugo nuo bereikalingo vandens garavimo. Laistymas ankstyvą rytą yra ir gera apsauga nuo šliužų ir kitų sodo kenkėjų. Geriau nelaistyti vėjuotu oru – vanduo gali eiti ne ten, kur reikia.
- Naudokite efektyvias laistymo sistemas savo krūmams, gėlynams ir kitiems augalams, ir pridėkite organinių medžiagų. Organinės medžiagos gerina vandens susigėrimą bei sulaikymą. Taip pat venkite ir augalų perlaistymo, nes nuo to jiems būna tik blogiau.
- Neplaukite mašinos žarna. Verčiau naudokite kibirą muiluoto vandens. Žarną naudokite tik nuskalavimui. Dar geriau naudoti mašinos valymo sistemą be vandens, tokią kaip EcoTouch.
- Šaligatviui ir takeliams valyti naudokite ne vandens žarną, o šluotą.
- Patikrinkite, ar neleidžia vandens visokie lauko kranai, žarnos, arba vamzdžiai.Tai gali švaistyti vandenį ne mažiau negu bėgantys kranai namuose.
Sėkmės taupant!
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.