Iš tikrųjų, jeigu kalė neveislinė ir neketinate užsiimti šunų veisimu, geriausia išeitis yra sterilizacija – tada ir nebus kalytės elgesio pokyčių per kiekvieną rują, ir nereikės bijoti nepageidaujamų šuniukų. Bet jei turite grynaveislę ir laikote ją veisimui, tada reikia kaip nors iškentėti tą rują. Elgesio pokyčiai tai būna visokie – kalė gali pasidaryti labai nerami, nors kartais atvirkščiai, labai rami. Gali pasidaryti agresyvi kitoms kalėms, ypač jei negauna prieiti prie patino. Ką padarysi, toks instinktas, bet kai kuriomis priemonėmis galima pagerinti kalės elgesį rujos metu. Jos gali būti tokios:
- Dėmesys – stenkitės su savo kalyte daugiau žaisti, eiti pasivaikščioti (bet tik ten, kur yra minimali tikimybė pritraukti būrį kavalierių kalytei), ją šnekinti, šukuoti. Gali padėti netgi buvimas su ja viename kambaryje. Tik deja, to gali prireikti net naktį, todėl geriau ją migdyti savo miegamajame.
- Mankšta – ji padeda palaikyti formą ir jums, ir jūsų šuniui. Be to, ji padės kalytei iškrauti energijos perteklių, tada ji geriau miegos. Ta mankšta gali būti pasivaikščiojimai, pasibėgiojimai, kamuoliuko gaudymas, plaukiojimas ir kt. Tik išvedus kalytę pasivaikščioti, reikia imtis atsargumo priemonių. Vedžiokite tik su pavadėliu, ir jei įmanoma, geriau ja nusivežkit mašina kur nors į atkampią vietą. Ir žiūrėkit, kad ji nepervargtų, kitaip kalytė prisilaks daug vandens, o tada vėl užsinorės į lauką. Bet jeigu šuo jaučiasi išsekęs ir nenori fizinės veiklos, tada ir neverskite.
- Graužalai – ne kiekvienas šeimininkas gali praleisti daug laiko su rujojančia kalyte, juk daugeliui reikia eiti į darbą ar pan. Tada reikia duoti kalytei ką nors pagraužti. Pasirinkite tokį graužalą, kurio ji nesuėstų vienu prisėdimu. Čia gerai tinka tokie dalykai kaip džiovintas jaučio penis, arba kitokie ilgalaikiai graužiami daiktai. Turėkit omeny, kad čia nelabai tinka kaulai, ypač paukščių. Ne taip jau retai nutinka, kad tenka šuniui iš skrandžio šalinti kaulo gabalėlius.
- Žaisliukai – tai dar viena priemonė užimti šunį ir atitraukti kalytės dėmesį nuo rujos. Čia gerai tinka cypiantys žaislai ir tie, į kuriuos galima prikimšti maisto – tada šuo žaisdamas gauna po truputį maisto.
- Vaistai – jie gali būti pagaminti iš žolelių, tokie kaip „Rescue Remedy Pet“, kurių galite gauti veterinarijos vaistinėse. Jie gyvūnams ramina nervus stresinėse situacijose – pvz., kai veži juos mašina arba pas veterinarą. Tik rujos atveju juos tektų vartoti kur kas ilgesnį laiką negu kur nors važiuojant, užtat duokit tų vaistų atsargiai.
Greičiausiai kad prireiks ne vieno būdo iš minėtųjų,norint apraminti kalytę. Visų labiausiai čia reikia kantrybės. Sėkmės!
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.