Hemarojus yra išsiplėusios išeinamosios angos venos. Tai yra gana dažna problema, kuri gali būti skausminga, bet paprastai nekelia didelės grėsmės. Venos gali išsiplėsti vidinėje išeinamosios angos dalyje ir susidaro vidiniai hemarojiniai mazgai, arba gali susidaryti išoriniai mazgai. Galima turėti ir abiejų rūšių mazgus vienu metu. Simptomai ir gydymas priklauso nuo mazgų rūšies.
Hemarojų sukelia per didelis spaudimas į dubens srities ir išeinamosios angos venas. Normaliom sąlygom vidinis išeinamosios angos audinys prisipildo kraujo, kad padėtų kontroliuoti tuštinimąsi. Jeigu per daug stenate arba ilgai sėdite tualete mėgindamas išsituštinti, spaudimas į venas padidėja, o audinys išsitempia. Tai gali sukelti hemarojų. Tokį pat poveikį daro ir viduriavimas arba vidurių užkietėjimas. Hemarojus gali atsirasti ir nėščioms moterims per paskutinius 6 mėnesius nėštumo, nes padidėja kraujospūdis dubens srityje. Dar labiau padėtį gali pabloginti gimdymas. Taip pat hemarojaus rizika padidėja ir antsvorio turintiems žmonėms.
Dažniausi tiek išorinio, tiek vidinio hemarojaus simptomai yra kraujavimas tuštinantis, niežulys ir skausmas tiesiojoje žarnoje, Gali skaudėti šluostantis užpakalį. Turint vidinius hemarojaus mazgus, ant tualetinio popieriaus arba klozete po tuštinimosi gali matytis kraujas. Vidiniai hemarojaus mazgai yra mažos išsiplėtusios venos išangės kanalo sienelėje. Bet tos venos gali būti ir stambios bei išlendančios iš išangės, dėl to jas gali skaudėti, nes jas suspaudžia išeinamosios angos raumenys. O išoriniai hemaroidiniai mazgai gali būti sudirginti ir sudaryti skausmingą gumbą po oda.
Kraujavimas iš išeinamosios angos gali būti ir rimtesnės ligos požymis, pvz. storosios žarnos, tiesiosios žarnos arba išeinamosios angos vėžio. Todėl gydytojai kartais tiria kolonoskopu, ar kraujavimo kartais nesukėlė kokia kita priežastis.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.