Kodėl žmonės pradeda žilti?

Amžius, nuo kurio žmogus pradeda žilti, didžiąja dalimi nulemtas genetikos. Tikriausiai jums pirmas žilas plaukas atsiras maždaug tokiame amžiuje, kaip ir jūsų tėvams bei seneliams. Bet žilimo tempas yra tas dalykas, kurį galite kontroliuoti. Kiek žinoma, žilimą spartina rūkymas, taip pat mažakraujystė, prasta mityba, B grupės vitaminų trūkumas ir negydomi skydliaukės sutrikimai. O dėl ko plaukas pražyla? Tai susiję su pigmento melanino kontrole – tai tas pats pigmentas, kurio dėka jūs įdegate saulėje.

Kiekviename plauko folikule yra pigmentinių ląstelių – melanocitų. Melanocitai gamina eumelaniną, kuris plaukams suteikia juodą arba rudą spalvą, ir feomelaniną, duodantį rausvai geltoną spalvą, bei perduoda melaniną į ląsteles, kurios gamina keratiną – plaukų baltymą. Kai numiršta keratiną gaminančios ląstelės (keratinocitai), jie išlaiko spalvą. Pradėjus žilti, melanocitai vis dar būna, bet pasidaro mažiau aktyvūs. Plaukas gauna mažiau pigmento, todėl pasidaro šviesesnis. Progresuojant žilimui, melanocitai išmiršta, kol nebelieka nieko, kas gamintų spalvą.

Nors tai yra normali senėjimo proceso dalis ir nėra susijusi su jokia liga, ankstyvą žilimą gali sukelti kai kurios autoimuninės ligos. Bet būna žmonių, kurie pradeda žilti vos sulaukę kokių 20-ties ir nesiskundžia jokiom ligom. Nuo didelio šoko arba streso irgi galima labai greitai pražilti, nors ir ne per naktį.

http://chemistry.about.com/od/howthingsworkfaqs/f/why-does-hair-turn-gray.htm

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.