Scenos baimę patiria netgi patyrę dainininkai arba aktoriai. Bet jei ją patiriate, nesijaudinkite – tai galima įveikti pratinant savo kūną ir protą atsipalaiduoti. Vadovaukitės šiais išvarintais patarimais. Žinokite, kad padeda, jei pasirodyme dalyvauja ir dar kas nors, taip pat irjeigu auditorijoje yra jūsų artimų draugų.
1. Scenos baimės nugalėjimas pasirodymo dieną
- Atpalaiduokite savo kūną. Kūno įtampos nuėmimas gali padėti išlyginti jūsų balsą ir atpalaiduoti protą. Tą galite padaryti niūniuodama, kad balsas nebedrebėtų. Prieš pasirodydama suvalgykite bananą – taip sumažinsite blogumą skrandyje, bet nesijausite persivalgiusi. Kramtykite gumą – taip atsipalaiduos žandikaulis. Tik nekramtykite per ilgai ant tuščio skrandžio. Pasimankštinkite.
- Medituokite. Ryte prieš pasirodymą 15-20 minučių skirkite meditacijai. Susiraskite ramesnę vietelę, kur galėtumėte patogiai atsisėsti ant žemės. Užsimerkite ir koncentruokitės į savo kvėpavimą, atpalaiduodama visas savo kūno dalis.
- Venkite kofeino. Pasirodymo dieną negerkite papildomos kofeino dozės. Jums gal atrodo, kad tai jums suteiks energijos, bet iš tikrųjų nuo to pasidarysite tik dar nervingesnė.
- Nusistatykite laiką savo nervingumui. Pasirodymo dieną leiskite sau nervintis tam tikrą laikotarpį, bet po tam tikros valandos nuraminkite nervus. Jei taip nusistatysite, padidės tikimybė, kad būtent taip ir bus.
- Pasportuokite. Sportas nuima įtampą ir prigamina endorfinų. Pasirodymo dieną paskirkite tam mažiausiai pusę valandos, bent jau pasivaikščiokite tiek laiko. Taip jūsų kūnas pasiruoš puikiam pasirodymui.
- Kiek galima daugiau juokitės. Pažiūrėkite kokią komediją, įsijunkite mėgstamiausią YouTube klipą arba pabendraukite su kokiu juokingu žmogumi. Juokas apramins nervus.
- Nueikite į vietą anksti. Pasirodykite anksčiau negu visa auditorija. Jausitės daug labiau kontroliuojanti situaciją, jeigu žmonės pradės rinktis po jūsų pasirodymo negu tada, kai pasirodysite prieš jau pilną salę. Atvykimas anksčiau taip pat apramins nervus ir paliks laiko atsipalaiduoti.
- Pasikalbėkite su auditorijos nariais. Kai kuriems patinka sėdėti šalia auditorijos ir su jais pasišnekėti – tai padeda pasijusti patogiau. Taip pamatysite, kad jūsų klausosi eiliniai žmonės – tokie, kaip ir jūs. Galite net nesakyti, kas esate – aišku, jei nedėvite jokio ypatingo kostiumo.
- Įsivaizduokite, kad auditorijoje sėdi jūsų mėgstamiausias žmogus.Įsivaizduokite, kad salė pilna jūsų mėgstamiausio žmogaus klonų. Tas žmogus jus myli, mielai jūsų klausysis ir visuomet jus palaikys.
- Išgerkite citrusinių vaisių sulčių. Išgėrus jų pusvalandį prieš pasirodymą, nukris kraujospūdis ir sumažės nerimas.
- Recituokite jūsų mėgstamiausios dainos arba eilėraščio žodžius. Pasinėrimas į gerą ritmą padės jums ramiau jaustis.
2. Scenos baimės įveikimas vaidinimo metu
- Įsivaizduokite, kad jums pasiseka. Įsivaizduokite ovacijas, žmonių šypsenas ir kaip jūsų kolegos bei direktorius jus pagiria. Kuo daugiau galvosite apie teigiamus dalykus, o ne blogiausią variantą, tuo didesnė tikimybė, kad taip ir bus.
- Kuo daugiau praktikuokitės. Darykite tai tol, kol viską žinosite mintinai. Prisiminkite prieš jus kalbančio žmogaus žodžius, kad žinotumėte, kada jums reikia kalbėti. Kartokitės prieš savo šeimą, draugus, gyvūnų iškamšas ir netgi tuščias kėdes, kad priprastumėte pasirodyti žmonėms.
- Įsigyvenkite į vaidmenį. Jei tikrai norite įveikti scenos baimę, pasistenkite, kad jūsų veikėjo veiksmai, mintys ir rūpesčiai virstų įpročiu. Kuo labiau įsijausite į savo vaidmenį, tuo labiau pamiršite savo rūpesčius. Įsivaizduokite, kad tikrai esate tas žmogus, kurį vaidinate, o ne besinervinanti aktorė.
- Stebėkite savo pačios pasirodymą. Didinkite pasitikėjimą savimi kartodamasi žodžius priešais veidrodį. Galite net įrašyti savo pasirodymą, kad pamatytumėte, kaip puikiai viską atliekate, ir ką galėtumėte daryti geriau. Tai jums padės išvengti ir nežinomybės baimės, nes jau žinosite, kaip atrodote.
- Išmokite improvizuoti. Tą turi mokėti kiekvienas geras aktorius. Improvizacija padės jums būti pasiruošusiai visokiems netikėtumams scenoje. Daug aktorių taip rūpinasi, kad nepamirštų savo teksto, kad jie pamiršta, jog taip gali nutikti ir kitiems aktoriams; o jei mokėsite improvizuoti, būsite tam pasiruošusi. Jei nutinka kas netikėto, pasistenkite neatrodyti apstulbusi arba pasimetusi. Prisiminkite, kad žiūrovai neturi rankose scenarijaus ir nežino, ar taip turi būti, ar ne.
- Judinkitės. Fizinis aktyvumas prieš pasirodymą ir jo metu padės atsikratyti įtampos ir išlaikys žiūrovų dėmesį. Aišku, judėti reikėtų tada, kada turėtumėte taip daryti, bet stenkitės kuo daugiau išspausti iš savo judesių.
- Išjunkite savo mintis. Scenoje sutelkite dėmesį tik į savo žodžius, kūną ir veido išraiškas. Pradėkite mėgautis savo pasirodymu ir gyvenkite šiuo momentu.
3. Scenos baimės įveikimas sakant kalbą arba prezentaciją
- Suteikite tam įdomumo. Gal tai atrodo akivaizdu, bet viena iš priežasčių, kodėl bijote – nes manote, kad žmonės pradės nuobodžiauti. Na, gal jūs kalbate apie nuobodžius dalykus – tada pagalvokite, kaip tai pateikti įdomiau. Jeigu tai tinkama, įterpkite ką nors juokingo, kad ir anekdotą.
- Atsižvelkite į auditoriją. Ruošdama prezentaciją, pagalvokite apie auditorijos poreikius, lūkesčius ir žinias. Jei kalbate jaunesnei auditorijai, atitinkamai parinkite balsą, kalbą ir turinį. Jei tai vyresnė auditorija, būkite praktiška ir logiška. Mažiau nervinsitės, kai žinosite, kad sakote tai, ką žmonės supras.
- Nesakykite, kad nervinatės. Scenoje nesakykite juokelių apie nervus. Vien dėl to, kad esate scenoje, visiems atrodys, kad pasitikite savimi. O jei pasakysite, kad nervinatės, prarasite pasitikėjimą.
- Įrašykite savo kalbą. Sakydama kalbą, padarykite savo vaizdo įrašą. Kalbėkite ir įrašinėkite tol, kol galėsite sau pasakyti: „O, dabar tikrai puiku!“. Būdama scenoje, prisiminkite kaip puikiai atrodėte įraše, ir pasakykite sau, kad galite atrodyti ir dar geriau.
- Judėkite, bet nestrikinėkite. Kažkiek galite nuimti nervų ir pasiekti savo auditoriją vaikščiodama po sceną pirmyn-atgal. Bet nedarykite nereikalingų judesių – strikinėjimo su mikrofonu, žaidimų su plaukais ir pan.
- Kalbėkite lėtai. Daug viešų kalbėtojų kalba per greitai ir taip išsiduoda, kad bijo. Jūs galite greitai kalbėti, nes norite, kad greičiau viskas pasibaigtų, bet taip jums bus sunkiau suvaldyti savo mintis. Dauguma žmonių net nesupranta, kad kalba per greitai, todėl prieš kiekvieną naują mintį sekundei stabtelėkite ir palikite laiko klausytojams sureaguoti į svarbius teiginius.
- Paklauskite, kaip atrodėte. Jei tikrai norite atsikratyti scenos baimės,paklauskite klausytojų jų nuomonės apie jūsų kalbą. Žinojimas, kad pasirodėte gerai, padidins jūsų pasitikėjimą savimi.
Linkiu sėkmės!
http://www.wikihow.com/Overcome-Stage-Fright
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.