Trumpai drūtai būtų galima pasakyti taip: astronomija yra mokslas, o astrologija – pseudomokslas 🙂 Daug žmonių painioja astronomiją su astrologija, bet iš tikrųjų tai visiškai skirtingi dalykai – tik senovėje jos buvo neatsiejamos viena nuo kitos. Tiesą sakant, astronomija ir atsirado iš astrologijos. Astronomai tiria viską, kas yra už Žemės ribų – žvaigždes, planetas, galaktikas, ūkus, asteroidus ir pan., jų savybes ir sąveiką. Astronomija yra paremta stebėjimais ir matavimais. Tuo tarpu astrologija paremta niekuo nepagrįstu tikėjimu, kad dangaus kūnai kažkaip veikia žmonių gyvenimus, vis bando įžvelgtį kažkokią prasmę dangaus kūnų išsidėstyme. Iš tikrųjų, astrologai tai net nebežiūri į dangų, ir to nedarė jau šimtus metų.
Dabar astronomija ir astrologija jau nebeatrodo suderinamos, nes astrologų skelbiami duomenys visai neatitinka to, kas iš tikrųjų matoma danguje. Pvz., astrologai visiškai nekreipia dėmesio į Žemės ašies svyravimą, vadinamą precesija, nors ji buvo atrasta Hiparcho 100 m. pr. Kr. Dėl tos precesijos Zodiako žvaigždynai yra pasislinkę, ir antikos laikais nustatytos datos, kada Saulė pereina į tokį ar tokį žvaidždyną, jau nebeatitinka dabartinių, bet astrologams kažkodėl į tai nusispjaut. Be to, dabar jau Saulė kerta ir dar vieną Zodiako žvaigždyną – Gyvatnešį, kuris antikos laikais nebuvo priskaičiuojamas prie Zodiako žvaigždynų, o Skorpionu keliauja labai trumpai (vos savaitę). (Beje, senovės majai į Zodiako žvaigždynus buvo įtraukę ir Gyvantnešį.) Ir be to, astrologai kažkodėl neįtraukia į savo prognozes planetų ir planetėlių, nematomų plika akimi (apie jas antikos laikais žmonės nieko nežinojo) – Urano, Neptūno, Plutono, Sednos ir t.t., ką jau kalbėti apie asteroidus 🙂 Žodžiu, astrologai vis dar „gyvena“ antikos laikais.
Štai šitaip yra su astronomija ir astrologija.
http://home.fuse.net/astronomy/opinion.html
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.