Nuo ko gi auga svoris?

Jei suvartojate daugiau kalorijų negu jų sunaudojate, neturėtumėte stebėtis, kad priaugate svorio. Bet būna ir taip, kad gyvenimo būdą išlaikote tokį patį kaip ir anksčiau, o svoris staiga ima ir pradeda augti. Kodėl taip nutinka? Tam gali būti įvairios priežastys:

  1. Miego trūkumas. Vienas dalykas – jei labai ilgai neinate miegoti, didelė tikimybė, kad panorėsite ko nors užkąsti. Kitas dalykas – organizmo pokyčiai, kurie vyksta trūkstant miego. Hormonų pokyčiai kelia apetitą ir taip pat verčia jus jaustis nelabai sočiam net ir pavalgius.
  2. Stresas. Kai gyvenimas pasidaro per daug intensyvus, organizmas pereina į išlikimo režimą. Išsiskiria kortizolis – „streso hormonas“, kuris didina apetitą. Taip pat stresuojantis žmogus paguodai sukremta daug kalorijų turinčio maisto.
  3. Antidepresantai. Nepageidaujamas jų šalutinis poveikis – svorio augimas. Jeigu nuo jų pradėjote storėti, pasitarkite su gydytoju dėl gydymo plano pakeitimo. Bet niekada savo valia nenustokite jų vartoti ir nekeiskite kitais vaistais. Yra toks dalykas, kad kai kurie žmonės besigydydami priauga svorio vien dėl to, jog geriau pasijunta, ir atitinkamai išauga apetitas. Taip pat svorio pokyčių gali sukelti ir pati depresija.
  4. Steroidai. Svorų gali kelti ir priešuždegiminiai steroidiniai vaistai, tokie kaip prednizolonas. pagrindinės priežastys – skysčių susikaupimas ir padidėjęs apetitas. Kartais vartojant steroidus pasikeičia riebalų kaupimosi vietos – jie pradeda kauptis ant veido, pilvo, sprando. Jei steroidus vartojote daugiau kaip savaitę, nenutraukite jų vartojimo staiga. Dėl to gali atsirasti rimtų problemų. Pirma pasitarkite su gydytoju.
  5. Vaistai, nuo kurių gali augti svoris. Tarp tokių yra antipsichotiniai vaistai (skirti gydyti šizofrenijai ir bipoliniam sutrikimui), taip pat tie, kuriais gydoma migrena, traukuliai, aukštas kraujospūdis ir diabetas. Pasitarkite su gydytoju, kokie vaistai jums galėtų gydyti simptomus, bet duoti kuo mažesnį šalutinį poveikį.
  6. Nepulkite kaltinti kontraceptikų. Priešingai populiariam įsitikinimui, neįrodyta, kad kontraceptikai (estrogenas ir progestinas) skatintų svorio augimą. Manoma, kad kai kurios kontraceptikus vartojančios moterys priauga svorio dėl skysčių užsilaikymo, bet toks poveikis paprastai būna trumpalaikis. Jeigu jums vis tiek baisu dėl svorio priaugimo, pasišnekėkite su gydytoju apie tai.
  7. Hipotiroidizmas. Jeigu jūsų skydliaukė gamina nepakankamai skydliaukės hormono, tikriausiai jausitės pavargusi, silpna, šalsite, jums augs svoris. Kai nepakanka skydliaukės hormono, sulėtėja medžiagų apykaita. Svoris gali augti, net jeigu jūsų skydliaukė funkcionuoja normaliai, tik ties žemutine riba. Jei gydysitės vaistais, galite vėl numesti svorio.
  8. Nekaltinkite menopauzės. Maždaug menopauzės laikotarpiu dauguma moterų šiek tiek pastorėja, bet tikriausiai ne vien hormonai dėl to kalti. Senstant lėtėja medžiagų apykaita, todėl sudeginate mažiau kalorijų. Prisideda ir gyvenimo būdo pokyčiai (tokie kaip mažiau sporto). Bet menopauzė gali daryti įtakos, kur būtent priaugate svorio – jis daugiau auga aplink liemenį negu ant klubų ar šlaunų.
  9. Kašingo sindromas. Svorio augimas yra dažnas jo simptomas – sergant šiuo sindromu organizmas gauna per daug streso hormono kortizolio, kuris sukelia svorio augimą ir kitas anomalijas. Kašingo sindromas gali atsirasti, jeigu vartojate steroidus nuo astmos, artrito arba vilkligės. Taip pat galite juo susirgti jeigu jūsų antinksčiai gamina per daug kortizolio, arba nuo auglio. Svoris ypač koncentruojasi ant veido, kaklo, viršutinės nugaros dalies ir liemens.
  10. Policistinis kiaušidžių sindromas (PKS). Tai dažna vaisingo amžiaus moterų problema. Daugumai juo sergančių moterų kiaušidėse išauga daugybė mažų cistų. Dėl šios ligos išsibalansuoja hormonai, kurie paveikia moters mėnesinių ciklą, nuo to gali užaugti daug plaukų ant kūno ir atsirasti spuogai. PKS sergančios moterys pasidaro atsparios insulinui, todėl daugelis priauga svorio. Svoris būna linkęs kauptis ant pilvo, dėl ko moterims padidėja širdies ligų rizika.
  11. Metimas rūkyti. Tai vienas iš geriausių dalykų, kuriuos galite padaryti dėl sveikatos. Metus rūkyti galite šiek tiek pastorėti, bet tikriausiai mažiau negu galvojate. Vidutiniškai metę rūkyti žmonės priauga mažiau negu 4.5 kg. Po keleto savaičių alkio jausmas turėtų sumažėti, dėl ko pasidaro lengviau numesti visą priaugtą svorį.

http://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-weight-gain-shockers

Įvertinkite šį įrašą:

Vidutinis įvertinimas 0 / 5. Vertintojų: 0

Kol kas įvertinimų nėra.