Čerpės turi senas tradicijas Lietuvoje, iki šiol sutinkami daugiau kaip 100 metų senumo molio ir betono čerpių stogai. Kadangi medžiagos, iš kurių gaminamos čerpės, ir toliau išlieka beveik nepakitusios, nėra priežasčių baimintis, kad naujosios dangos galėtų tarnauti trumpiau. Visada atsiras tvirtinančių, kad sunkus stogas – tai didelė apkrova stogo konstrukcijai, kad dėl to naudojama daugiau medžiagų, brangsta pats stogas. Tačiau montuojant bet kurį stogą atsižvelgiama ne tik į pačios dangos svorį (čerpiniame stoge danga sudaro tik iki 13 % visos skaičiuotinos apkrovos), bet į kitas daug didesnes apkrovas: vėjus ( 17% ), sniego svorį ( 60% ).
Taigi, dėl padidėjusios apkrovos pakanka sutankinti gegnes, ir stogo konstrukcijoje naudojamos medžiagos pabrangs tik keliais procentais, o kai kurios čerpės kainuoja netgi mažiau nei metalinė danga. Čerpinis kilimas padengia namą puošniu šarvu, sunkiu ir kartu elastingu, kurio nereikia dažyti ar remontuoti. Kokybiškos čerpės tarnauja iki 150 metų (gamintojai duoda garantiją 30 ir daugiau metų). Dėl to, kad čerpės dengia namą kaip žvynai, jos lengvai praleidžia orą. Dėl savo mažų matmenų jas lengva pritaikyti prie įvairiausių stogo formų. Jos nedegios, nekaupia statinės elektros, tvirtos ir ekologiškai švarios.
Palyginus su kitomis stogų dangomis, čerpės karštu metų laiku neįkaista, vasarą būti po tokiu stogu yra vėsu, o žiemą šilta. Be to, čerpinis stogas gerai sugeria triukšmą lietaus ar net krušos metu. Kalbant apie estetinę pusę reikėtų pabrėžti, kad tokie stogai yra elegantiški, puikiai tinkantys prie gamtinio lanšafto, pagyvinantys namo išorę. Čerpių stogas tinka visiems namams – mažiausias leistinas stogo nuolydis yra 11 laipsnių, o didžiausias – 90 laipsnių.
Čerpių stogui dengti nereikia specialių instrumentų, be to, betoninės čerpės užmaskuoja apatinės stogo konstrukcijos trūkumus, atsiradusius statybos metu. Čerpes galima naudoti pakartotinai, nuimant jas nuo senojo stogo ir uždengiant naująjį. Dengiant stogą labai svarbu darbus atlikti kokybiškai ir panaudoti geras medžiagas. Dažniausiai pasitaikančios gyvenamųjų šlaitinių stogų konstrukcijos – medinės gegnės, medinės santvaros su metalinių plokštelių jungtimis.
Teisingai įrengus stogo konstrukciją, telieka dengti stogą čerpėmis, tačiau ir šį darbą reikėtų patikėti atlikti patyrusiems specialistams. Nors pati dengimo technologija nėra sudėtinga, tačiau tam reikalingas patyrimas. Betoninės čerpės tai tvirtesnė, didesnę spalvų gamą turinti, pigesnė nei molinė stogo danga, tačiau tarnaujanti tiek pat ilgai. Betoninių čerpių danga namuose sukuria jaukią, šiltą atmosferą, mažina suvartojamos energijos kiekį, be to, būtent dėl šios medžiagos ypatybių po stogu nesikaupia kondensatas ir viduje neužsilaiko drėgmė, net ir staiga besikeičiant oro temperatūrai.
Ši danga tvirta ir saugi, pritaikyta naudojimui mūsų klimato juostoje, tad atlaiko ne tik temperatūrų pokyčius, bet ir atšiauraus vėjo, stipraus lietaus poveikį. Svarbu paminėti, jog lyjant lietui patalpose nesigirdi nemalonaus triukšmo, kuris neatsiejamas pasirinkus skardines ar šiferines dangas. Teisingai pasirinkus stogo dangą ne tik pagerės namo išorė, bet ir padidės jo vertė.
Asta yra šio puslapio administratorė. Atsakymai į klausimus yra paremti ekspertinėmis žiniomis ar internete prieinama informacija.